”Viktigt jaga sexköpare”
Utan att det finns en risk att åka fast blir inte lagen effektiv. Även om syftet inte är att sätta folk i fängelse, säger Kajsa Wahlberg, Rikspolisstyrelsens nationella rapportör för människohandelsfrågor.
– Med lagstiftningen kommunicerar vi värderingar.
Lagen mot köp av sexuella tjänster har haft en normativ effekt. De flesta vill hålla sig på rätt sida av lagen. Och det är också det som varit det viktigaste med sexköpslagen, enligt Kajsa Wahlberg. Men för att den ska förbli normativ måste man också jobba med den.
– Det går inte att bara plocka ner den från hyllan.
Att arbeta mot sexköpare polisiärt är också viktigt för att komma åt den organiserade brottsligheten, menar hon. Inte sällan hamnar hallickarna och människohandlarna i nätet när en sexköpare ska rapporteras. Något som de människor som sysslar med koppleri och människohandel tar med i beräkningarna när de planerar sin verksamhet, enligt Kajsa Wahlberg.
– Det hör vi på telefonavlyssning och när vi intervjuar kvinnor. Hallickarna är besvikna, de har svårt för att växa sig stora och starka och få fäste.
Två till tre kvinnor kan människohandlarna hålla i prostitution, inte mer utan att väcka uppmärksamhet och riskera att åka fast, menar Kajsa Wahlberg. Istället väljer de att smyga in prostituerade i befintliga bordeller i länder där prostitution är lagligt, menar hon.
– Polisen i Tyskland är oerhört frustrerad. Det är hallickar och människohandlare som tjänar pengar och inga kvinnor. De far fruktansvärt illa.
I Tyskland är prostitution lagligt, liksom bordeller.

