• Det är svårt att få folk som råkat ut för polisens id-kontroller i tunnelbanan att anmäla, menar Parisa Maleki på Revajouren.
Fria Tidningen

Revajouren: Svårt få folk att anmäla

I veckan meddelade Justitieombudsmannen, JO, att man avskriver de anmälningar som kommit in mot polisens Reva-kontroller eftersom de inte gjorts av direkt berörda personer. Parisa Maleki, på Revajouren, säger att det har varit svårt att få personer att anmäla.

Det var i tisdags som JO i ett pressmeddelande gick ut och meddelade att de nio anmälningar som har kommit in mot polisens utlänningskontroller i Stockholms tunnelbana avskrivs. Bakgrunden till beslutet är att ingen av anmälningarna har gjorts av personer som själva varit direkt berörda. Istället hänvisas det i anmälningarna till medieuppgifter. Enligt Maria Klang, handläggare på JO, gör det att de inte kan kräva in handlingar kring ett specifikt fall.

– Vi har istället fått ta del av vad polisen sagt i medier och följt den allmänna mediedebatten. Det är det materialet som ligger till grund för beslutet, som är ett mer konstaterande av vad som gäller, säger hon.

JO slår fast att det i både förarbeten och JO-uttalanden framhållits att ”endast den omständigheten att en person har ett utseende som uppfattas som utländskt” inte ger tillräcklig anledning att genomföra en utlängningskontroll.

Revajouren startade för ungefär två månader sedan och syftar till att hjälpa personer som har utsatts för lagstridiga id-kontroller av polisen. Revajouren består av en grupp jurister, rättsvetare och människorättsaktivister som bland annat arbetar med att anmäla fall till JO. Men enligt Parisa Maleki, jurist specialiserad på asylrätt och en av grundarna av Revajouren, har det varit svårt att få folk att anmäla.

– Jag har varit i kontakt med tre personer och har försökt kontakta folk på sociala medier, men det är bara en person som velat gå vidare med en anmälan.

Vad beror det på, tror du?

– Antingen tror jag att de är rädda eller så känner de att det inte är någon idé. Personer som inte är insatta i systemet förstår inte betydelsen av JO-kritik och det principiellt viktiga med att genomgå den processen.

Parisa Maleki tycker det är tråkigt att JO har valt att skriva av de anmälningar mot Reva som har kommit in, utan att det framgår varför och om de har kontrollerat ärendena. Men av de nio anmälningarna som avskrivs är det bara en som har gjorts av en person på Revajouren och Parisa Maleki säger att deras arbete fortsätter.

– JO verkar lägga mycket vikt vid att anmälningarna inte har gjorts av någon som har varit direkt berörd, säger hon.

Den enda skillnaden är att de nu bara arbetar med att hjälpa personer att göra egna anmälningar. JO:s beslut innebär att de inte, som det var tänkt från början, kommer kunna agera ombud och upprätta en stor anmälan mot en polismyndighet som bygger på flera vittnesmål. De tittar nu också på andra sätt att gå vidare.

– JK [Justitiekanslern red anm] kontrollerar polisens arbetsmetoder så vi funderar på att gå vidare och anmäla dit. Då kan vi också agera ombud.

Maria Klang, handläggare på JO, kan inte svara på hur en anmälan från en direkt berörd person kommer att hanteras. Men hon säger att beslutet nu i veckan inte är något hinder för att anmäla liknande fall.

– Det är inte så att tidigare beslut förhindrar att vi prövar ett liknande ärenden. Jag skulle bli förvånad om man inte tittar på och kontrollerar ärendet och kräver in handlingar om det kommer in en sådan anmälan, säger hon.

Så länge arbetar Revajouren vidare för att öka anmälningsbenägenheten hos de personer som utsatts för diskriminerande id-kontroller.

– Vi kommer åka ut nästa vecka till några förorter för att sätta upp lappar och informera hur man kan göra om man vill anmäla. Vi vet att de här kontrollerna äger rum hela tiden och har gjort det under lång tid.

Fakta: 

Justitieombudsmannen

JO är Riksdagens ombudsmän som granskar om myndigheter och enskilda tjänstemän följer lagar och förordningar. Vem som helst kan framföra klagomål till JO om man anser att man behandlats felaktigt av en myndighet eller tjänsteman.

Justitiekanslern

JK granskar på uppdrag av regeringen att lagar och andra författningar efterlevs av myndigheter och deras tjänstemän. JK har en mer övergripande tillsyn som främst är inriktad på att upptäcka systematiska fel i den offentliga verksamheten.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Utvisningar till Eritrea kan stoppas

Polisen har tills vidare stoppat alla utvisningar till Eritrea. Det medan Migrationsverket utreder om det finns en risk för alla eritreaner som har sökt asyl i Sverige att fara illa i hemlandet. Amnesty, som har jobbat med frågan sedan 2008, hoppas att verket nu stoppar utvisningarna helt.

Fria Tidningen

Ny massaktion mot tyska kolgruvor

Nästa vecka är det återigen dags för massaktionen Ende Gelände som samlar miljöaktivister från hela Europa som ska sätta de tyska kolgruvorna i blockad.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu