Ljungkvists storband stökar försiktigt
På förra skivan Badaling var Yun Kan en kvintett. Bandledaren Fredrik Ljungkvist tog oss där med på en svindlande och fascinerande utflykt. Ten är mer av allt – kvintetten har växt och är nu en tentett, formatet är en dubbel-cd, och uttrycket är mer maxat.
2013 ser vi en renässans för storbanden; förutom Yun Kan 10 är femtonmannabandet Umlaut Big Band aktuella med skivsläpp och tidigare i år stod Mats Gustafsson och Fire Orchestra, bestående av 30 musiker, för en av årets hitills bästa skivor med Exit.
Ljungkvists tentett har funnits sedan 2008 men det är först nu som de spelar in i studio. Ten bjuder på varierad lyssning. Det kollektiva kraftuttrycket undviks, och trots enstaka urladdningar är känslan att det här är musik för hjärnan; smart och intellektuellt snarare än rå och kraftfull utlevelse.
Musikerna för en försiktig kamp om uppmärksamheten. Och i demokratisk anda får var och en plats att glänsa med egensinniga utflykter. En viktig komponent för helhetsintrycket är Sofia Jernbergs röst och överlag lämnas stor frihet för hennes improvisationer. Och Per Åke Holmlanders tuba bidrar med ett rikt och fylligt sound som stundtals bidrar till att skapa ett skönt groove tillsammans med rytmsektionen. När Mattias Risberg moog kommer in i ljudbilden på exotiska Dolphine Motion uppstår sköna Sun Ra-vibbar. Briljant.
Musik
Ten Artist: Fredrik Ljungkvist & Yun Kan 10 Bolag: Hoob
