Nu slår de tillbaka mot Femen
Kvinnor världen över slår tillbaka mot den islamofobi de tycker feministiska organisationen Femen står för. "Nu vill vi sätta vår egen agenda. Vi är trötta på att andra för vår talan", säger April Keilly, som startade proteststormen på nätet.
Det var i slutet av förra veckan som det feministiska nätverket Femen, med bas i Ukraina, organiserade Topless jihad day, efter att en ung kvinna i Tunisien hade blivit dödshotad. Kvinnan hade lagt upp nakenbilder på sig själv på sin Facebooksida med texter som "Fuck your moral" i protest mot vad hon såg som fundamentalistiska krafters frammarsch i Tunisien. Efter hoten organiserade aktivister från Femen barbröstade demonstrationer runtom i världen mot "islamister" och utnämnde torsdagen till Topless jihad day. "Den här dagen kommer att markera början på en ny genuin arabisk vår, där verklig frihet utan mulor och kalifer kommer att nå Tunisien! Länge leve en barbröstad jihad mot de otrogna!", skrev gruppen på sin Facebooksida.
Uttalandet blev den tändande gnistan till den vrede som spred sig bland många kvinnor. Femen anklagades för att vara islamofobiska imperialister och i början av veckan organiserades motattacker på sociala medier. April Reilly, student i Birmingham, var en av dem som startade uppropet.
– Vi är trötta på att andra talar om för oss vad vi ska tycka och göra och synsättet att muslimska kvinnor är i behov av att befrias och räddas. Vi har fått nog av det, Femens kampanjer blev för mycket, säger April Keilly.
Hon ingår i en löst sammansatt aktivistgrupp knuten till universitetet i Birmingham i England och startade Facebook-gruppen Muslim women against Femen, som snabbt fick mer än 5000 gillare världen över. Muslimska kvinnor uppmanades skicka in bilder på sig själva med ett tydligt budskap till Femen: Ni behöver inte befria oss – vi är fria!!
En kvinna skriver bland annat i ett öppet brev till Femen:
– Jag är en muslimsk kvinna och jag vet vad jag behöver och vill. Det faktum att ni klär av er och blir min röst förolämpar mig oerhört.
En kvinna i Frankrike som bär hijab skriver "Ni klär av er för att bli hörda, vem av oss är mest slav?".
En tredje kvinna håller upp en skylt med texten "Nakenhet gör mig inte friare och jag behöver INTE räddas."
April Reilly är positivt överraskad över det stora gensvar nätuppropet fått.
– Kampanjen är en stor succé och det har vällt in bilder från kvinnor i hela världen. Det är många som stöttat oss och håller med oss, säger April Reilly.
Efter nätuppropet vill nu gruppen ta ytterligare ett steg och planerar att inrätta 4 april som "The muslim pride day" och planerar att anordna en årlig internationell konferens vid datumet.
– Vi vill ta vara på kraften som finns och organisera en konferens för muslimska kvinnor om social aktivism. Vi håller på att planera detta just nu, säger April Reilly.
Gruppen har inte, och planerar inte heller, att ha direktkontakt med Femen och ställa de till svars för uttalanden. April Reilly säger att hon är upprörd över Femens sätt att driva feministiska frågor i allmänhet och stödjer inte deras barbröstade kampanjer, men ser också att de båda grupperna till vissa delar har lika jämställdhetsmål.
– Vi är för dialog och diskussioner om den del av kampen som kan vara gemensam, men vi diskuterar bara med en motpart som är för mänskliga rättigheter och mot islamofobi, säger hon.
Femen själva skriver på sin hemsida att de tills vidare inte kommenterar sina aktioner, som de menar talar för sig själva. Men i en intervju med The Huffington Post avfärdar Femen-ledaren Inna Shevchenko kritiken från muslimska kvinnor.
– De skriver på sina skyltar att de inte behöver befrielse, men i deras ögon står det skrivet "hjälp mig". Genom hela mänsklighetens historia har alla slavar förnekat att de är slavar, säger hon.