Liten andel ekologiska ägg
I dag äter vi i Sverige runt 11 kilo ägg per person och år, och extra mycket brukar det bli till påsk. Ungefär 12 procent av äggen som produceras i Sverige är ekologiska. Fria Tidningen har tittat närmare på varför inte en större andel ägg är ekologiska.
I dag är ungefär 12 procent av äggen som kommer till äggpackerierna ekologiska. De övriga kommer från höns som är frigående inomhus och burhöns. Till skillnad från andra värphöns ska höns i ekologisk produktion få gå utomhus året om. De ska ha större yta att röra sig på, få ekologiskt foder och antibiotika högst en gång per år, om det verkligen är nödvändigt. Fria Tidningen ringde till Jordbruksverket och frågade varför inte en större andel ägg är ekologiska.
– Jag vet inte om man kan säga att 12 procent är en låg siffra. Men till stor del beror det på att ägg är en produkt som ingår i många olika produkter. Kunderna ställer inte samma krav på att de anonyma ägg som ingår i olika produkter ska vara ekologiska som de ägg som de köper själva. Det leder till att producenterna väljer det billigaste alternativet, det vill säga ägg som inte är ekologiska, säger Jackis Lannek, handläggare på Jordbruksverkets enhet för häst, fjäderfä och vilt.
Men Jackis Lannek menar att flera äggproducenter vill inrikta sig på ekologiska ägg, eftersom det är populärt hos många kunder.
– Men ett problem just nu är att ett regelverk från EU om hur unghöns för ekologisk produktion ska hållas har dragit ut på tiden. Det har lett till att flera producenter inte har kunnat komma igång med sin ekologiska produktion, vilket kan bromsa upp den ekologiska produktionen tillfälligt.
I påsktider passar också Djurens Rätt på att ha manifestationer för ägg från frigående höns. På flera orter har de namninsamlingar i syfte att få lokala Ica-handlare att sluta sälja ägg från burhöns.
– Ica är Sveriges största livsmedelskedja och de har 300 butiker som säljer ägg från burhöns, vilket andra stora kedjor, till exempel Hemköp, har slutat med. Ica har lagt ansvaret på de individuella Icahandlarna, säger Camilla Björkbom, förbundsordförande för Djurens Rätt.
Djurens Rätt inriktar i dag sitt arbete mot handeln, eftersom det inte ser ut som att politikerna kommer att utfärda ett förbud mot burhöns.
– Vi arbetar också med att uppmuntra folk att skicka in medborgarförslag. Ett sådant förslag har lett till att Karlstads kommunala verksamhet blir fri från ägg från burhöns, säger Camilla Björkbom.
