Göteborgs Fria

Invasion av främmande objekt

Så kallar Göteborgskooperativet för independent living, GIL, sin aktion där de har placerat ut kylskåp med slagord utanför Stora Teatern. Syftet är att uppmärksamma frågan om tillgänglighet och bemötande av personer med funktionsnedsättningar.

Det var natten mellan torsdag och fredag som kooperativt GIL placerade ut kylskåpen.

– Vem har inte känt sig som ett gammalt kylskåp? Vi blir ofta behandlade som något uttjänt, oönskat och även miljöfarligt. Något som borde gömmas undan. Därför arbetar vi outtröttligt med nya sätt att skapa debatt kring särbehandling av människor med olika typer av funktionsnedsättningar. Det här är ett sätt, säger Anders Westgerd, verksamhetsledare för GIL.

På kylskåpen är exempel på icke inkluderande bemötanden fastklistrade.


–  Tillgänglighet och bemötande är oerhört viktiga aspekter för att den enskilde individen ska kunna utnyttja sin rättighet till självbestämmande över sitt liv.     
Kylskåpen kommer gå att se under hela helgen, säger Westgerd.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Så kan #metoo påverka arbetslivet

MeToo

”Det kommer alltid att finnas en före och efter #metoo” – Fria pratar #metoo och arbetsrätt med två fackliga experter.

Fria Tidningen

Här är alla metoo-upprop

MeToo

49 yrkeskårer och andra grupper vittnar om sexuella trakasserier ­– här är hela listan.

Fria Tidningen

Forskare kräver nytt klimatmål

2 eller 1,5 grader. Det kan låta lika men innebär stora skillnader när det gäller den globala uppvärmningen, visar ny forskning.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu