Debatt


Annika Jonasson • Ordf Vårdförbundet avd Uppsala
Uppsala Fria

Vem ska ta hand om de äldre i framtiden?

Utan krafttag och nytänkande riskerar äldreomsorgen att stå utan händer framöver, skriver Vårdförbundets ordförande i Uppsalas avdelning, Annika Jonasson, och lanserar ett trepunktsprogram för säkrad tillgång till vårdpersonal i framtiden.

Sveriges äldreomsorg står inför ett omfattande behov av ny arbetskraft de närmaste decennierna. Nu är det hög tid att ta denna utmaning på allvar. Samtidigt som vård- och omsorgsbehoven ökar på grund av en åldrande befolkning har tillgången till arbetskraft stagnerat. Så frågan är: Vem ska ta hand om de äldre i framtiden? Det kommer att krävas kraftfulla åtgärder för att göra vård och omsorg till ett framtidsyrke och undvika en stor personal- och kompetensbrist inom äldreomsorgen.

Enligt statistik från Statistiska Centralbyrån SCB beräknas efterfrågan på utbildad arbetskraft inom hälso- och sjukvård och social omsorg öka med cirka 195 000 personer fram till år 2030. En stor del av denna efterfrågeökning ligger inom äldreomsorgen. Samtidigt beräknas tillgången på arbetskraft förbli i princip oförändrad. Andelen högskoleutbildade inom äldreomsorgen sjunker drastiskt. Bristen på specialistutbildade sjuksköterskor är redan idag alarmerande. Endast 17 procent av sjuksköterskorna i äldreomsorgen har någon form av specialistutbildning och bara två procent har en inriktning mot vård av äldre.

Det behövs krafttag för att säkra kompetensförsörjningen till äldreomsorgen i framtiden. Här är våra förslag till åtgärder för att göra äldreomsorgen till en mer attraktiv arbetsplats för sjuksköterskor:

1) Konkurrenskraftiga löner, vidareutbildning och karriärutveckling

Se till att lönerna är konkurrenskraftiga och möjliggör vidareutbildning inom anställningen och karriärutveckling!

Karriärvägar och en bra lön som står i relation till eget ansvar, kompetens och erfarenhet är självklart faktorer som höjer ett yrkes attraktivitet. Men konkurrenskraftiga löner förutsätter ökade resurser till äldreomsorgen och därmed politiska prioriteringar på nationell och kommunal nivå.

2) Öka delaktigheten och inflytandet på arbetsplatserna

Forskning visar att det är viktiga faktorer för att man ska trivas på sin arbetsplats. Medarbetare trivs bättre om de är med och formulerar mål för arbetet och beslutar om den dagliga planeringen. Deras förslag till förbättringar och förändringar ska naturligtvis ses som en tillgång som utvecklar verksamheten och det förutsätter även en vilja till förändring hos arbetsgivaren.

3) Värna om en mångfald av arbetsgivare

Andelen människor som är 75 år eller äldre beräknas öka från cirka 8,6 procent av befolkningen till cirka 12,1 procent år 2030. Det kommer med andra ord att behövas en mängd olika utförare som kan erbjuda en god vård och omsorg för våra äldre. Vi välkomnar en mångfald av aktörer och vårt fokus är kvalitet och våra medlemmars möjlighet att göra ett bra jobb. Oavsett om det är en kommunal eller privat utförare. Det är fortsatt viktigt att stimulera utvecklingen mot en ökad mångfald av arbetsgivare för att göra äldreomsorgen till en attraktiv bransch att arbeta i.

Det är hög tid att samhället agerar. Politiker på samtliga nivåer samt kommunala och privata arbetsgivare - alla parter måste dra sitt strå till stacken för att attrahera sjuksköterskor till äldreomsorgen. Annars hotar brist på arbetskraft i framtiden.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Mer frukt och grönt i skolorna

Genom att laga mer vegetariskt och byta ut animaliska livsmedel som fisk, kött- och charkprodukter till billiga, miljövänliga vegetabilier och proteinrika baljväxter kan skolkök och andra storhushåll få mer pengar över till att öka kvalitén på den övriga maten, menar Monica Engström och Jonas Norberg, Svensk mat- och miljöinformation.

Fria Tidningen
Debatt
:

Nu råder panik hos kärnkraftsförespråkarna

När Folkkampanjen Mot Kärnkraft och Kvinnor För Fred anordnade en manifestation förra lördagen med lyktmarsch mot kärnkraftverket i Forsmark, ville man avsluta med att tända ljus i kyrkan till minne av offren för kärnkraftskatastroferna vid Tjernobyl och Fukushima. Men se, det gick inte alls det. För då framträdde kyrkans representant, Lars-Åke Palm, och förkunnade att det tänkte inte kyrkan alls ställa upp på.

Uppsala Fria
Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Fria.Nu