Anna Wester

Inledare


Anna Wester
Fria Tidningen

Israel belönas –igen

Den 23 oktober godkände EU-parlamentet, med 379 röster för och 230 mot, ett nytt förmånligt handelsprotokoll med Israel gällande industriprodukter, det så kallade ACAA-avtalet (Agreement on conformity assessment and acceptance of industrial products). Av de svenska parlamentarikerna röstade socialdemokraterna, miljöpartisterna, vänsterpartisterna och piratpartisterna mot avtalet, medan företrädare för alliansen röstade för – med undantag av Kent Johansson (C) som röstade emot och därmed inte följde sin grupp i parlamentet.

EU har alltså än en gång belönat Israel trots alla brott mot internationell rätt. Istället för att ställa israeliska regeringen till svars för dess brott, skickar man signaler att fortsatta utbyggnader av illegala bosättningar, stöld av palestinsk mark, attacker mot fredliga aktivister et cetera inte är något hinder för utvecklandet av förmånliga avtal.

Istället för att belöna Israel med nya avtal och samarbeten, bör EU behandla Israel som man behandlar flera andra stater som bryter mot internationell rätt, med sanktioner.

Dessa förmånliga handelsavtal bör frysas till dess Israel följer internationella lagar och lever upp till kraven på mänskliga rättigheter.

ANNONSER

© 2026 Fria.Nu