Fria Tidningen

Kritik mot förslag om hälsostatistik

Datainspektionen säger nej till ett regeringsförslag om att CSN ska få använda personuppgifter om studenters hälsotillstånd för att sammanställa statistik över studiestöd. Kritik riktas mot att förslaget saknar en tillräcklig analys och motivering av varför hälsostatistiken måste föras på individnivå.

– Enligt personuppgiftslagen får personuppgifter bara samlas in för särskilda, uttryckligt angivna och berättigade ändamål. Här brister förslaget, säger Datainspektionens generaldirektör Göran Gräslund i ett pressmeddelande.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2025 Fria.Nu