Göteborgs Fria

”Blunda inte för homo- och transfobin”

27 homo- och bifobiska hatbrott anmäldes i Göteborg år 2010. På torsdag den 17 maj uppmärksammas hatbrott och fördomar i Göteborg under internationella dagen mot homo- och transfobi, Idahot. 

Torsdag den 17 maj är den internationella dagen mot homo- och transfobi, även känd som Idahot. För att uppmärksamma dagen i Göteborg anordnar bland andra studentorganisationen Håbeteku, RFSL Ungdom och Mötesplats Simone aktiviteter under veckan. 

– Det blir lätt att man jämför med andra länder – till exempel olagligt med homosexualitet i ett 80-tal länder och belagt med dödsstraff i fem länder – och tänker att det är rätt bra i Sverige. Men homo- och transfobi finns även här och det är viktigt att inte blunda för det, säger Antonnika Perttula, arrangör bakom Idahot.

Den senaste statistiken som Brottsförebyggande rådet, Brå, sammanställt om hatbrott är från 2010. Det året polisanmäldes 27 homo- och bifobiska hatbrott i Göteborg. Totalt i Sverige gjordes 770 anmälningar om hatbrott på grund av sexuell läggning och 31 om transfobiska brott samma år.

De vanligaste brotten är hot, ofredande, våldsbrott och ärekränkning. Det är dock många brott som inte anmäls. I Nationella trygghetsundersökningen 2009 uppgav 19 000 personer att de utsatts för homofobiska hatbrott.

Det är inte heller alltid som lagen är på den utsattes sida.

– Lagen om tvångssterilisering vid könskorrigering är oerhört transfobisk. Att ändra lagen skulle kunna gå snabbt, men det är inte prioriterat att låta transpersoner ha rätt till sin egen kropp, säger Antonnika Perttula.

Årets internationella tema för Idahot är homo- och transfobi på arbetsplatser.  Antonnika Perttula berättar hur vanliga samtal i lunchrummet bedöms utifrån en heteronorm.

– Om en kvinna berättar om att hon varit ute i skogen med sin fru så tänker många att hon berättar om sin homosexualitet. Om hon istället hade varit i skogen med sin man så hade det tolkats som om att hon pratade om sin fritid.

Det bästa sättet att bekämpa fördomar och rädslor är att prata, menar Antonnika Perttula. Därför kommer årets Idahot-aktivister att vara ute på stan och informera. 

– När vi gjorde det förra året fick vi många frågor och positiva reaktioner. Det är viktigt att prata om och synliggöra normer. Många tror att de är medvetna och fördomsfria, men säger ändå inte ifrån om de hör någon kränka någon annan, säger Antonnika Perttula.

Fakta: 

Internationella dagen mot homo- och transfobi (IDAHOT) uppmärksammas den 17 maj varje år, sedan 2005.

Datumet valdes ut eftersom det är den dag som Världshälsoorganisationen tog bort sjukdomsklassificeringen av homosexualitet. 

Onsdag 16 maj 
17.30 Järntorget. Tal av RFSL ungdom, Håbeteku (SFQ), Mötesplats Simone och Kaj Heino, ordförande RFSL Göteborg. Efteråt blir det Habit-kväll i RFSL:s lokaler på Stora Badhusgatan.

Torsdag 17 maj 
Picknick. Samling klockan 12 på Järntorget. Blir det fint väder hålls picknicken ute någonstans, annars inne på Mötesplats Göteborg i ABF-huset.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Så kan #metoo påverka arbetslivet

MeToo

”Det kommer alltid att finnas en före och efter #metoo” – Fria pratar #metoo och arbetsrätt med två fackliga experter.

Fria Tidningen

Här är alla metoo-upprop

MeToo

49 yrkeskårer och andra grupper vittnar om sexuella trakasserier ­– här är hela listan.

Fria Tidningen

Forskare kräver nytt klimatmål

2 eller 1,5 grader. Det kan låta lika men innebär stora skillnader när det gäller den globala uppvärmningen, visar ny forskning.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu