Göteborgs Fria

Protester mot kontrollantvåld

En film som spridits på nätet som visar hur en kvinna hålls kvar av biljettkontrollanter har väckt stor uppmärksamhet. I protest har 2 400 personer anslutit sig till en Facebookgrupp där erfarenheter delas. Nu tas alla kontrollanter tillfälligt ur tjänst.

En kvinna blir fasthållen på en spårvagn och nedtryckt med huvudet mot sätet av biljettkontrollanter. Hon säger att hon har betalat, men – enligt kontrollanternas mening – för sent. Kvinnan verkar gripas av panik och ropar ”jag orkar inte”, ”det gör ont” och ”låt mig gå”. Flera medresenärer blir vittnen till händelsen och ifrågasätter kontrollanternas beteende.

Filmen från händelsen har spridits på nätet och lett till starka reaktioner och till att många andra resenärer berättar om liknande situationer.

Johan Johansson har själv både utsatts för och blivit vittne till vad han sett som kontrollanters för hårda tag, och han startade därför Facebookgruppen Samordning av motaktioner till biljettkontrollanters kränkningar.

– Förra helgen såg jag hur kontrollanterna betedde sig illa mot och omringade en småbarnsfamilj, sedan såg jag den här videon som spridits på nätet och tänkte att nu måste vi hjälpas åt och agera, säger Johan Johansson.

I en intervju med Västnytt kommenterade Västtrafiks vd Lars Backström en annan resenärs upplevelser med att kontrollanterna uppträdde hemskt och fullständigt oacceptabelt – och inte borde jobba med den här typen av verksamhet.

Det har mött reaktioner från kontrollanter, som under tisdagen vägrade utfärda tilläggsavgifter i protest mot uttalandet.

– Han sålde ut oss, han försökte rädda Västtrafiks varumärke genom att vältra över allt på oss, säger en anonym kontrollant till GP.

Nu tas kontrollanterna tillfälligt ur tjänst och det blir därför inga biljettkontroller förrän den 1 maj. Kontrollanterna får full lön under tjänstledigheten och enligt Göteborgs spårvägar beror beslutet på att kontrollanter hotats i sociala medier.

I Facebookgruppen mot kontrollantkränkningar ökar medlemsantalet varje dag och ligger nu på 2 400 medlemmar.

– Västtrafik menar att det här är ovanligt och att de flesta resenärerna är nöjda, men den här gruppen visar att det inte är så utan att många är upprörda, säger Johan Johansson.

I gruppen delar många med sig av historier där de själva eller andra upplever att de utsatts för hotfullt beteende från kontrollanternas sida och många skriver också att de, trots att de har biljett, är rädda och oroliga när kontrollanter stiger på.

– Jag hoppas att Västtrafik ändrar på det här, att de beslutar att kontrollanterna inte får hålla fast folk eller försöka stanna dem med annat än med ord, säger Johan Johansson.

Finns det inte en risk då att resenärer fuskåker för att de vet att kontrollanterna inte kommer stoppa dem?

– Det tycker jag är en tråkig syn på göteborgarna. Många vill göra rätt för sig och betala. Att kontrollanterna måste bete sig såhär är skrämmande, det är ett tvivelaktigt beteende.

GFT har utan resultat försökt få en kommentar från Göteborgs Spårvägar, som har hand om biljettkontrollerna.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Så kan #metoo påverka arbetslivet

MeToo

”Det kommer alltid att finnas en före och efter #metoo” – Fria pratar #metoo och arbetsrätt med två fackliga experter.

Fria Tidningen

Här är alla metoo-upprop

MeToo

49 yrkeskårer och andra grupper vittnar om sexuella trakasserier ­– här är hela listan.

Fria Tidningen

Forskare kräver nytt klimatmål

2 eller 1,5 grader. Det kan låta lika men innebär stora skillnader när det gäller den globala uppvärmningen, visar ny forskning.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu