Skånes Fria

Skåningar nöjda med Natoaktion

Två malmöiter, omkring 60 svenskar och finländare och totalt 483 aktivister greps när de protesterade vid Natos huvudkvarter i Bryssel den 1 april. – Det är väldigt inspirerande att runt 500 personer är villiga att bli arresterade för att protestera mot Nato, säger Fredrik Nilsson, en av deltagarna från Ofog i Malmö.

Förberedelserna inför aktionen var rigorösa. I flera dagar fanns omkring 800 aktivister från ett tiotal länder på plats i Belgien för att bland annat spela rollspel och prata om icke-våld.

– Det kändes extremt välplanerat och det fanns en jättetydlig icke-våldsstrategi som alla följde, det var det finaste, säger Andrea Pettersson, den andra ofogaren från Malmö.

Syftet med aktionen var att uppmärksamma Natos krigspolitik, inte minst inför det kommande stormötet i Chicago i maj.

– Idén var att göra en humanitär intervention mot Nato för att förhindra brott mot mänskliga rättigheter, säger Fredrik Nilsson.

På söndagen delade aktivisterna upp sig i mindre grupper och fördelade sig på området utanför Natos högkvarter i Bryssel. Bussen med svenskarna och finländarna stannade en bit ifrån stängslet och de började vandra över fältet, mot poliserna som omringade området. Grupperna lyckades komma fram till stängslet ungefär samtidigt, från olika håll, och polisen började gripa aktivisterna.

Ett hundratal personer kunde ta sig förbi poliserna och börja klättra över staketet, och omkring tjugo kom in på området.

– De hade markeringstejp som det stod ”Nato game over” på för att spärra av, berättar Andrea Pettersson.

Både Fredrik Nilsson och Andrea Pettersson greps snabbt av polisen och fick handfängsel i plast på sig, som de tvingades ha i omkring tre timmar. Aktivisterna var dock förberedda och säger att stämningen var lugn.

– När det var så mycket åskådare runt omkring, kändes det inte som om det kunde hända någonting, säger Andrea Pettersson.

De båda fick dock lite olika behandling. Fredrik Nilssons handfängslen satt så hårt att han flera dagar senare har domningar i ena handen.

– Fredriks händer blev helt blåa, de bytte inte ut plastspännena förrän efter en timme och först när jag sa till. Mina var så lösa att jag kunde komma loss, säger Andrea Pettersson.

Först fick de gripna vänta utanför området och sedan kördes de till polisstationen, där män och kvinnor skiljdes åt. Efter att ha varit gripna i sju respektive åtta timmar släpptes Fredrik Nilsson och Andrea Pettersson.

– Det var intressant, för flertalet av de gripna hade inte gjort något olagligt. Det borde inte vara olagligt att befinna sig på fältet utanför Natoområdet, säger Fredrik Nilsson.

I Belgien skiljer man på ett gripande i juridisk mening och ett omhändertagande. Eftersom alla de arresterade blev omhändertagna, väntar heller inga rättsliga påföljder. Enligt Andrea Pettersson är det en vanlig taktik vid den här typen av ingripanden.

– För oss hade det varit bra att få argumentera mot Nato i rätten, säger Fredrik Nilsson.

Samtidigt som den här civila olydnaden pågick, hölls en mer traditionell demonstration utanför huvudingången med omkring 300 personer som höll i stora bokstäver med texten ”Nato game over”.

De flesta som deltog betraktar aktionen som lyckad, eftersom relativt många deltog, medieintresset var hyfsat stort och inte minst att stämningen var så god.

– Övningen hjälpte. Vi hade en tydlig icke-våldsstrategi som alla följde. Ingenting gick sönder och ingen var hetsig, säger Andrea Pettersson.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Företag byteshandlar i ny barterring

Lokala företag blir starkare om de byter sitt överskott av varor och tjänster med varandra. Det är tanken med en så kallad barterring, som nu startar för första gången i Sverige.

Så ska städer bli hållbara

Ny studie: Om vi vill öka ekologisk, social och ekonomisk hållbarhet behöver vi fokusera mer på städerna.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu