Våg av mord på homosexuella och emo-ungdomar i Bagdad
Liken efter flera dussin människor som blivit misshandlade till döds har på senare tid hittats på Bagdads gator. De mördade är homosexuella män samt anhängare till musikstilen emo som fallit offer för de dödsskvadroner som på senare tid har intensifierat sin jakt på stadens gator.
– De hade krossat hans huvud med ett betongblock. Hans namn var Saif Asmar och han var en nära vän till mig. I morgon kan det vara min tur, säger Ruby, som egentligen heter något annat.
Ruby kan nästan inte hantera sin ilska och rädsla där han står med en bild av sin mördade vän.
Sedan årsskiftet har dödsskvadroner i Bagdad jagat homosexuella män och personer som klär sig i enlighet med den västerländska subkulturen emo. Enligt Ruby har antalet attacker ökat snabbt på senare tid, och enligt vissa bedömare har fler än 80 homosexuella mördats sedan våldsvågen intensifierades den 6 februari.
– Att ha ring i öronen eller näsan eller att vara tatuerad, allt detta tolkas som att man är homosexuell, djävulsdyrkare, eller både och, säger Ruby som för en månad sedan tvingades fly från sitt hem efter att ha mottagit hot.
I ett pressmeddelande från det irakiska inrikesdepartementet beskrivs emo-rörelsen som jämförbar med ”satanism”. Departementet påpekade samtidigt att ”en särskild polisstyrka” skulle ”hantera frågan”.
Enligt Ruby utförs morden av Mehdi-milisen, en tidigare upprorsgrupp som leds av den skriftlärde Muqtada al-Sadr. Brotten kan genomföras med total straffrihet enligt Ruby.
– Vår regering styrs av miliser. Det finns bara en lösning på denna mardröm och det är att västerländska regeringar utövar påtryckningar på Irak, säger den unge mannen.
Den åsikten delas av Dalal Jumma vid Organisationen för kvinnors frihet i Irak, som menar att det inte råder en tillräckligt tydlig åtskillnad mellan stat och religion i landet. Flera av de mördades namn har funnits med på hotfulla listor som har cirkulerat på huvudstadens gator innan morden begicks.
– Homosexuella anklagas till och med för att genom satanism ha deltagit i Imam Husseins martyrdöd – en shiitisk ledare som dödades på 600-talet. Hur ska vi kunna hantera sådana vansinnigheter, säger Jumma.
IPS har sett ett av de hotfulla meddelanden som ska ha varit uppsatta i Sadr-staden. Där är 33 personer listade med sina hemadresser, tillsammans med ett hot om att ”Guds straff” kommer att drabba de utpekade personerna om de inte omgående ändrar på sina ”lössläppta attityder”.
Vid Muqtada al-Sadrs kontor i Sadr-staden förnekar den lokale politikern och religiöse ledaren Brahim Jawary alla kopplingar till morden. Han menar att alla typer av brott måste utredas noggrant, ”inklusive de som begås i strid med moralen och guds lagar”.
För en dryg månad sedan tvingades Madi, som egentligen heter något annat, på flykt efter att ha blivit hotad via e-post.
– Om jag inte lämnade landet omedelbart så hotade de att berätta för min familj att jag är lesbisk, säger den 26-åriga kvinnan.
Hon befinner sig nu på en hemlig plats i Bagdad. Enligt henne är det inte ovanligt att homosexuella kvinnor mördas av sina egna familjer.
– Många lesbiska kvinnor mördas av sina äldre bröder i Irak. Det handlar om hedersmord som betraktas som ”familjeangelägenheter”, något myndigheterna aldrig utreder.
Enligt den London-baserade organisationen Iraqi LGBT har fler än 720 homosexuella mördats i Irak av extremistiska miliser under de senaste sex åren. Madi säger att många av offren lemlästats eller bränts levande, vilket bekräftas av rättsläkare som IPS talat med.
I en rapport från Human Rights Watch som publicerades 2009 beskrevs att många av offren hade utsatts för en fruktansvärd tortyr innan de mördades.
