Skånes Fria

En gripen för inblandning i mord

Den 13 februari greps en man, misstänkt för medhjälp till mordet på en 31-årig man den 24 november förra året på Volframgatan i Malmö.

Han är den femte personen som misstänks för inblandning i mordet. En man sitter redan häktad på sannolika skäl misstänkt för mord alternativt medhjälp till mord. Två andra män är misstänkta för medhjälp till mord och ytterligare en misstänks för mord. Två av dem tros vara utomlands. Den ena är häktad i sin frånvaro och den andra är anhållen i sin frånvaro.

– Tre av de män som är misstänkta för medhjälp till mord har tidigare varit anhållna i utredningen, men vi bedömer att misstankarna nu har stärkts ytterligare mot dem jämfört med när de blev frisläppta vid häktningsförhandlingen efter det tidigare frihetsberövandet, säger spaningsledare Bo Lundqvist vid polisens länskriminalavdelning i Skåne i ett pressmeddelande.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Företag byteshandlar i ny barterring

Lokala företag blir starkare om de byter sitt överskott av varor och tjänster med varandra. Det är tanken med en så kallad barterring, som nu startar för första gången i Sverige.

Så ska städer bli hållbara

Ny studie: Om vi vill öka ekologisk, social och ekonomisk hållbarhet behöver vi fokusera mer på städerna.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu