Fria Tidningen

Sveriges inkomstklyftor ökar mest

Inkomstklyftorna i Sverige har ökat mer än i andra OECD-länder sedan mitten av 1980-talet. Det visar en ny rapport från det ekonomiska samarbetsorganet OECD, som LO-tidningen tagit del av. I rapporten identifieras två tidsperioder då klyftorna har ökat i Sverige, från 1990-talskrisen fram till 2000-talet och en andra mindre uppgång efter 2005. Markus Jäntti, professor vid Institutet för social forskning vid Stockholms universitet, säger till tidningen att en faktor kan vara ojämnt fördelade kapitalinkomster.

– Kapitalinkomster beskattas lägre än arbetsinkomster, vilket gör att det offentliga inte motverkar denna orsak till ökade klyftor.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu