Stockholms Fria

SL påskyndar upphandlingen av biljettkontrollerna

SL kommer att påskynda upphandlingen av ny entreprenör för biljettkontrollerna efter Securitas utspel på DN-debatt om att i förtid bryta kontraktet på biljettkontroller i Stockholms lokaltrafik utan kostnad.

Enligt Sebastian Tham, pressekreterare till moderata trafiklandstingsrådet tillika trafiknämndens ordförande Christer G Wennerholm, kommer man nu skynda på upphandlingen efter att Securitas gått ut med att företaget inte kommer rikta några krav vid ett eventuellt kontraktsbrott.

– SL ska undersöka möjligheten att påskynda upphandlingen men SL har ingen möjlighet att ta tillbaka kontrollanterna i egen regi. Det skulle ta för lång tid att bygga upp en sådan organisation, säger Sebastian Tham till Sekotidningen.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu