Valberedningen föreslår Sjöstedt
Vänsterpartiets valberedning föreslår att Jonas Sjöstedt tar över som partiledare efter Lars Ohly. Men det var inte en enig valberedning som kom med beskedet, i helgen. De två av elva som reserverade sig emot beslutet vill istället se Rossana Dinamarca som partiledare, med motiveringen att partiet är feministiskt och borde ha en kvinnlig ledare. Partiets utrikespolitiska talesperson Hans Linde har bestämt sig för att dra tillbaka sin kandidatur medan både Rossana Dinamarca och Ulla Andersson kommer att stå kvar som kandidater fram till kongressen i januari, då den nya partiledaren tillsätts.
Kongressen kan också besluta att partiet ska införa delat partiledarskap med en kvinnlig och en manlig ledare. Men Dinamarca är osäker på om hon i så fall kommer ställa upp.
– Jag kommer inte ge besked nu. Det är klart att jag tänker på det, men just nu tycker jag att det är viktigare att stå fast vid att jag vill ha ett kollektivt ledarskap med en partiledare, säger hon till Ekot.
