Aktivister protesterade mot utvisning till Gaza
Aktivister från nätverket Aktion mot deportation protesterade mot utvisningen av den 21-åriga Osbybon Filasten Nagi, som genomfördes förra veckan.
Malmö Fria har tidigare skrivit om Filasten Nagi, som mot sin vilja utvisas ensam till Gaza efter snart sex år i Sverige. I torsdags flögs hon, med sällskap av representanter från svenska myndigheter, till Egypten där hon enligt Migrationsverket skulle lämnas över till palestinska myndigheter. Aktivisterna delade inför avresan ut flygblad till passagerarna på planet med uppmaning om att prata med piloten och inte sätta sig ner i planet.
– Tyvärr var det inte så många som tog till sig informationen och flyget lyfte, säger en av aktivisterna.
Tidningen har inte fått kontakt med Filasten Nagi efter utvisningen men enligt hennes familj i Sverige har hon kommit fram till Gaza.
