Uppsala Fria

Alliansen vill utvärdera vårdvalet

Under 2009 införde Uppsala läns landsting vårdval inom primärvården och trots att alliansen anser att reformen är ”uppenbart framgångsrik” föreslår de nu att den ska utvärderas.

– Före reformen hade vi dåliga ekonomiska resultat, långa väntetider och många klagomål. Nu har ekonomin och tillgängligheten blivit bättre och vi vill utvärdera modellen, dels för att se varför situationen blivit bättre och dels för att se hur vi kan utveckla modellen ytterligare, säger Erik Weiman, moderat landstingsråd.

Sören Bergqvist, landstingsråd i opposition i Uppsala, anser inte att en liknande utvärdering kan ge trovärdiga resultat.

– Vi har aldrig mätt utgångsläget i vårdkvaliteten så det går inte att veta om vården blivit bättre eller sämre i förhållande till tidigare. Det är dessutom svårt att mäta vårdkvalitet.

Vårdvalet har sedan 2009 utökats och omfattar inte bara primärvården utan också barnavårdcentraler, barnmorskemottagningar, psykoterapeuter, tandreglering och audionommottagningar. Under 2012 ska även valfrihet införas inom gråstarroperationer i öppenvård, ögonbottenfotografering vid diabetes samt ljusbehandling av hudsjukdomar. Vårdvalsreformen har inte utvärderats tidigare och hur och när den ska utvärderas är ännu inte fastställt. Den 16 december fattar landstingsstyrelsen beslut om utvärderingen.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu