Fria Tidningen

Skogsstyrelsen överklagar Änok-dom

För tre veckor sedan upphävde förvaltningsrätten i Luleå Skogsstyrelsen avverkningstillstånd av gammelskog i det så kallade Änokdeltat, i Norrbotten. Domen var unik dels för att det var första gången som skyddsparagraf 18 i skogsvårdslagen användes som innebär att tillstånd till avverkning i fjällnära skog ”inte ges om avverkningen är oförenlig med intressen som är av väsentlig betydelse för naturvården eller kulturmiljövården”. Men också på grund av rätten ansåg att Naturskyddsföreningen var sakägare i målet.

Nu överklagar Skogsstyrelsen beslutet. De menar att domen inte stämmer överens med deras egen tolkning av lagen, skriver tidningen Miljöaktuellt.

– Vi överklagar inte för atti första hand få till stånd en avverkning i Änokdeltat, utan för att få tydligare vägledning om hur framför allt 18 § i skogsvårdslagen ska tolkas och vem som har rätt att överklaga. Detta för att framöver med större säkerhet kunna fatta beslut i liknande ärenden, säger Monika Stridsman, generaldirektör på Skogsstyrelsen, i ett pressmeddelande.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu