Fria Tidningen

Oljemiljardär tvingas betala en miljon

Lukas Lundin, styrelseordförande i Lundin mining corporation och styrelseledamot i Lundin petroleum, som ingår i den svenska Lundinfamiljens olje- och mineralimperium, ska betala en miljon kronor i straffavgift. Det har Finansinspektionen beslutat.

Finansinspektionen konstaterar att Lukas Lundin har handlat förbjudna aktier i sitt eget bolag Lundin mining corporation under ett år fram till september i fjol. Han överlät också 25 000 aktier i kanadensiska Vostok nafta investment och svenska Lundin petroleum, där han sitter i styrelsen, utan att anmäla det till Finansinspektionen.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu