Fria Tidningen

Utställningsnamn var varumärkesskyddat

Äntligen måndag! skulle Arbetets museums nya utställning om att att må bra på jobbet heta. Men namnet var varumärkesskyddat av ett företag som gett ut en bok med samma namn.

Museet godtog beskedet utan protester trots att utställningens öppnande stod för dörren. De inblandade fick istället snabbt hitta på ett nytt namn: Äntligen måndamorron!

– Det hade aldrig fallit oss in att ett sådant här namn kunde vara varumärkesskyddat. Vi har lärt oss att vara extra noggranna nästa gång vi ska namnge en utställning, säger museets informationschef Felicia Eriksson.

Utställningen öppnar den 8 oktober.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Journalisten som blev aktivist

Journalisten Asieh Amini deltar i demonstrationer och underjordiska nätverk för att påverka rättsfall hon tidigare bara skrev om. Från sin fristad i Norge tar hon sig an vad hon saknar i hemlandet Iran: mänskliga rättigheter.

Fria Tidningen

Kampen mot hiv och aids tar hjälp av gud

Den svensk-norska dokumentären In god we trust handlar om USA:s program mot hiv/aids i Uganda och premiärvisades nyligen på Bergen international film festival i Norge. Efter fyra års arbete försöker Morvary Samaré nu få den distribuerad. ”Jag har lärt mig att det internationella biståndet är rakt igenom politiserat.”

Fria Tidningen

Oberoende kultur i kris

Den svensk-lettiske poeten Juris Kronbergs får inget översättningsstöd. Fria teatrar och tidskrifter läggs ned. Den oberoende kulturen i Lettland har blivit nästan osynlig som en följd av den ekonomiska krisen.

Fria Tidningen

Nathalie Ruejas Jonson och det autistiska perspektivet

Det skeva perspektivet, det lilla som blir enormt, det stora som försvinner. Alla ord som regnar i kaskader över världen tills den inte syns längre. Och så stunderna med hörlurarna på max för att få ledigt en stund. Kaoset och skammen inför kaoset. Att be om hjälp. Att få hjälp.

© 2025 Fria.Nu