Fria Tidningen

Fastighetsavgift dyrt för kommuner med hyresrätter

Storstadsområdenas villaförorter är de som har tjänat mest på den kommunala fastighetsavgiften, som ersatte den statliga avgiften år 2008.

Förlorarna är storstäderna och kommuner med många hyresrätter. Det skriver socialdemokraternas nyhetstidning Aktuellt i politiken, som tagit del av nya siffror från riksdagens utredningstjänst.

När den statliga fastighetsavgiften ersattes drog staten in statsbidrag till kommunerna i lika stor omfattning som varje kommun fick del av intäkter från den kommunala avgiften. Inkomsterna har ökat för de kommuner där fastigheternas värden stiger och där det byggs nya villor. Danderyd var den kommun som ökade sina inkomster mest under 2010 med 645 kronor per invånare, tack vare den kommunala fastighetsavgiften. Det jämfört med Stockholms stad som ökade sin inkomst med 85 kronor per invånare och Botkyrka kommun med 73 kronor.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2025 Fria.Nu