Uppsala Fria

Blix om kärnkraft och kärnvapen

En av Sveriges mest kärnkraftsvänliga profiler lockade ett hundratal åhörare till Öregrund i Östhammars kommun förra veckan. Det handlar om Hans Blix, tidigare chef för FN:s internationella atomenergiorgan, IAEA, och sedan länge fritidsboende i kommunen.

Det var fullsatt i Societetshuset i Öregrund i tisdags kväll då Hans Blix var inbjuden för att ge sin syn på kärnkraft och kärnavfall. Som Hans Blix ser det ligger Svensk kärnbränslehantering AB, SKB, långt framme internationellt sett när det gäller att hitta metoder för att ta hand om det använda kärnbränslet. Förre centerpartistiske statsministern Torbjörn Fälldin fick en eloge för att han drev igenom villkorslagen en gång i tiden. Den föreskriver att Sverige kan bygga nya kärnkraftverk om det går att hitta en lösning för kärnavfallet.

– Mycket av vårt välstånd är baserat på ökad energianvändning, påpekar Hans Blix.

Kärnkraftsolyckor som de i Tjernobyl, Harrisburg och Fukushima har inte fått Blix att ändra ståndpunkt i kärnkraftsfrågan, men han tycker att det är viktigt att analysera och dra lärdom av de olyckor som skett. Samtidigt vill han se mer kärnkraft – gärna en fjärde reaktor i Forsmark. Han är även positivt inställd till upparbetning av använt kärnbränsle för att få ut ännu mer energi av det plutonium som bildas om det kan ske på ett säkert sätt.

– Men hittills har det inte varit ekonomiskt lönsamt att göra det eftersom uran är relativt billigt, menar Hans Blix.

Han tycker dessutom att det vore bra om det går att ta upp det använda kärnbränsle som ska förvaras i Formarks berggrund efter en så där 100 år i förvaret, eftersom det finns mycket energi kvar i bränslet.

En dam i publiken påtalade att det finns risker med uranbrytning och att indianer i Nordamerika dött på grund av strålning från uranhanteringen. Hans Blix svarade att det finns risker med all gruvdrift.

– Riskerna med kärnkraft ska vägas mot riskerna med andra energikällor. Jag förespråkar ett grönt kännande med ett rimligt perspektiv. Minskad användning av kärnkraft leder till ökad användning av fossila bränslen. Min slutsats är att riskerna med kärnkraften är mindre än riskerna för en framtida klimatförändring.

Hans Blix har även arbetat som chef för FN:s vapeninspektion. Han tror inte på att det finns någon koppling mellan kärnkraft och kärnvapen.

– Även om vi stängde alla kärnkraftverk skulle inga kärnvapen skrotas. Avspänning är det enda som hjälper, menar han och tillägger att det nuvarande fredsavtalet har sänkt antalet kärnvapen i världen jämfört med hur det såg ut i slutet av 1980-talet.

Avslutningsvis fick han en fråga om Tysklands beslut att avveckla kärnkraften. Hans Blix är skeptisk till att Tyskland ska kunna lyckas med uppgiften utan att behöva öka användningen av kol och olja.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vegetariskt alternativ kan komma tillbaka

Förra terminen infördes ett vegetariskt alternativ under skollunchen för alla skolbarn i Östhammars kommun. Alternativet togs bort från meyn inför vårterminsstarten på grund av att mer mat slängdes, men den vegetariska maten kan få en ny chans.

Uppsala Fria

Tierp tar upp konkurrensen med UNT – varslade får behålla jobben

Efter att Annonsbladet köpts upp är Östra Uppland den överlägset största gratistidningen som delas ut till hushållen i Östhammars kommun. Men snart startar Tierps tryckeri en efterföljare till Annonsbladet. Den 13 februari delas det första numret av Annonsnytt ut.

Uppsala Fria

Ny Gräsöfärja försenas

Miljövinster görs direkt om ny linfärja kan installeras mellan Gräsö och fastlandet i Östhammars kommun. Men olika aktörer har olika syn på bemanningen, därmed stoppas arbetet tillfälligt.

Uppsala Fria

SSM tonar ner kritiken mot Forsmark

En ny rapport visar att reaktorerna F1 och F2 i Forsmark är extra sårbara för strömavbrott, som innebär att reaktorn står utan kylning. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, anser dock att olycksrisken är låg eftersom reaktorerna är försedda med haverifilter som förhindrar utsläpp av radioaktiva ämnen, även vid härdsmälta.

Uppsala Fria

© 2026 Fria.Nu