Manifestation uppmärksammar politiska fångar
För att uppmärksamma den svåra situation som råder för politiskt aktiva i Iran anordnar kampanjen Misstro oss inte! att en demonstration i dag, fredag. Bland annat kommer de att tända ljus för att hedra politiskt aktiva iranier som sitter fängslade.
Kampanjen Misstro oss inte! har tidigare blivit uppmärksammad för den hungerstrejk som medlemmarna anordnade på Gustav Adolfs torg i maj. Efter att de hade hungerstrejkat i nästan en månad gick Migrationsverket med på att ta upp deras ärenden på nytt. Men ännu har de inte fått något svar.
– Vi vill att Migrationsverket ska sluta att spela med ord. Var ärliga och säg inte bara att ni ska läsa det vi har skrivit, säger Aida Najafi som är aktiv i gruppen.
Med dagens manifestation vill gruppen visa sitt stöd för de politiskt aktiva i Iran som sitter fängslade genom att tända tusen ljus, visa bilder och hålla tal.
– Alla som vill delta är välkomna, säger Aida Najafi.
Situationen för de som kritiserar den iranska regimen eller har en annan trosuppfattning än islam är mycket svår, berättar Mohammed Behzavi från gruppen. Många blir fängslade eller avrättade och efter att Misstro oss inte! genomförde en demonstration utanför iranska ambassaden i Stockholm har flera av deras familjemedlemmar blivit hotade.
– De har skickat agenter som har häktat min bror, mina föräldrar och min syster och hotat dem. Men vi har inget annat val än att fortsätta protestera, säger han.
Samtidigt hoppas han att den arabiska våren ska få fotfäste även i Iran.
– Diktator efter diktator faller nu och den iranska regimen är rädda för att samma sak ska hända där. Vi väntar och hoppas, säger Mohammed Behzavi.
Misstro oss inte!
Är en grupp som bildats i syfte att hjälpa politiska flyktingar från Iran som söker asyl i Sverige. Vissa av medlemmarna har varit i Sverige i nästan tolv år men har fortfarande inte fått permanent uppehållstillstånd.
Demonstrationen kommer att äga rum klockan 20 fredagen den 2 september på Gustav Adolfs torg i Göteborg.
