Satsning på unga med Asperger
Personer med Aspergers syndrom eller liknande funktionsnedsättning behöver i regel extra stöd för att kunna komma ut i arbetslivet. Sedan april bedriver kommunen en verksamhet som ska underlätta för deltagarna att få praktikplatser.
I en egen lokal på Aktivitetshuset i Gimo i Östhammars kommun finns handledarna Karin Falkenäng och Tommy Gustavsson på plats. I första hand för att hjälpa personer med den neuropsykiatriska funktionsnedsättningen Asperger. En av deltagarna är Markus Sarén, Östhammar. Han arbetar sedan årsskiftet med att sammanställa Valö-Forsmarks hembygdsförenings tidskrift. Ett arbete som han tycker är roligt, kreativt och intressant.
– Jag är hyfsat duktig på att använda datorer, säger han.
Uppdraget har Markus Sarén fått genom Tommy Gustavsson, som också jobbar inom kommunens dagliga verksamhet, där Marcus deltog förra året. Tommy Gustavsson anser att personer med Asperger oftast har andra behov än majoriteten som går i den dagliga verksamheten.
– Vi ska ge dem stöd som hjälper dem att klara av det sociala samspelet på en arbetsplats. Och det är olika för varje individ. Någon behöver hjälp med att passa tider, en annan med vad man ska prata om med sina kollegor i fikarummet eller hur man klär sig på en arbetsplats, säger Karin Falkenäng.
Den nya verksamheten går under arbetsnamnet Sysselsättning i samverkan, Sis, och är den första arbetslivsinriktade verksamheten i Östhammars kommun som främst vänder sig till personer med Aspergers syndrom.
