Fria Tidningen

Tyska konsumenter protesterar

mot svenskt skogsbolag

Den tyska miljöorganisationen Robin Wood lämnade i veckan flera tusentals protesbrev från tyska konsumenter till det svenska skogsbolaget SCA. Enligt organisationen har tyska miljömedvetna konsumenter länge trott att det svensktillverkade pappret som de använder är miljövänligt eftersom det är FSC-certifierat. Organisationen valde att agera efter att ha tagit del av rapporter från Naturskyddsföreningen.

– Efter många års rapporter om det svenska skogsbruket, i synnerhet SCA, från svenska miljöorganisationer vill vi nu sätta en större press på bolaget att leva upp till sina åtaganden. Vi hoppas att SCA tar till sig av kritiken och härifrån visar att de menar allvar med sina löften om ett hållbart skogsbruk, säger Rudolf Fenner från Robin Wood i ett pressmeddelande.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu