Osäkert vilka som kommer styra regionen
Rekordlågt valdeltagande. S går framåt men vilka som kommer att styra är inte klart förrän partierna diskuterat samarbeten. M kan tänka sig att samarbeta med SD för att få majoritet.
Innan valet 2010 styrde S, FP och C regionen tillsammans. I höstens val fick de S, V, MP och Sjukvårdspartiet tillsammans 74 mandat. Det blev därför ett minoritetsstyre eftersom det krävs 75 mandat för egen majoritet. Efter att två sjukvårdspartister hoppade av sitt parti och blev politiska vildar hade de styrande endast 72 mandat. Den borgerliga oppositionen hade efter valet 2010 68 mandat. Utöver det hade SD 7 mandat, men ingen samarbetade med partiet.
I gårdagens omval åkte Sjukvårdspartiet ut, och S, V och MP får tillsammans 73 mandat. Eftersom M har öppnat upp för samarbete med SD är det ännu inte klart vilka som kommer att styra. Allianspartierna och SD har tillsammans 76 mandat och skulle därmed kunna bilda ett majoritetsstyre.
Trots osäkerheten kring vilka som kommer att styra regionen blev valet en framgång för S och en tillbakagång för M. I valet 2010 fick S 30,9 procent av rösterna, och igår fick partiet 32,6 procent. Moderaterna fick 26 procent av rösterna 2010, att jämföra med 24 procent i gårdagens val.
Även SD var en vinnare i omvalet. 2010 fick partiet 4,4 procent och igår fick partiet 5,8 procent.
Resultaten för gruppen "övriga partier" , där bland annat F! och Vägvalet ingår, har ännu inte kommit.
Valdeltagandet blev rekordlågt. Endast 43,1 procent röstade i gårdagens omval. I valet 2010 röstade 80,57 procent av de röstberättigade.
Den preliminära mandatfördelningen, som utgår från valnattsresultaten ser ut så här:
V: 9
S: 52
MP: 12
C: 9
KD: 9
FP: 11
M: 38
SD: 9
Läs FRIA:s omvalartiklar här:
