Ja till gemensamt lobbyregister i EU
I veckan röstade EU-parlamentet ja till att införa ett nyt lobbyregister i samarbete med kommissionen. Den svenska parlamentarikern Eva-Britt Svensson (V) tycker att beslutet är ett steg i rätt riktning men säger att det finns flera brister. Bland annat finns inte Ministerrådet med i överenskommelsen.
– Tyvärr försvagas överenskommelsen bland annat av inslaget av frivillighet och av att ministerrådet inte är med. Medlemsländernas regeringar verkar inte tycka det är viktigt med öppenhet, säger hon i ett uttalande.
Hon vill att det ska vara obligatorisk registrering av lobbyister med ett register som är gemensamt för alla EU-institutioner och att lobbyister som inte sköter sig ska avslöjas offentligt och kunna stängas av.
