Fria Tidningen

Ja till gemensamt lobbyregister i EU

I veckan röstade EU-parlamentet ja till att införa ett nyt lobbyregister i samarbete med kommissionen. Den svenska parlamentarikern Eva-Britt Svensson (V) tycker att beslutet är ett steg i rätt riktning men säger att det finns flera brister. Bland annat finns inte Ministerrådet med i överenskommelsen.

– Tyvärr försvagas överenskommelsen bland annat av inslaget av frivillighet och av att ministerrådet inte är med. Medlemsländernas regeringar verkar inte tycka det är viktigt med öppenhet, säger hon i ett uttalande.

Hon vill att det ska vara obligatorisk registrering av lobbyister med ett register som är gemensamt för alla EU-institutioner och att lobbyister som inte sköter sig ska avslöjas offentligt och kunna stängas av.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu