Fria Tidningen

Bussbolag följer inte avtal

Bergkvarabuss betalar inte sina chaufförer den lön som de ska ha enligt kollektivavtal. Vid utlandskörningar används två förare som turas om att köra bussen. Men den så kallade ”andreföraren” får endast betalt för tre timmars arbete trots att avtalet säger att föraren ska ha betalt för all tid som han eller hon står till arbetsgivarens förfogande, även om personen i fråga inte sitter vid ratten. Bolaget ser tiden utöver körningen som oavlönad utbildning eller fritid, vilket inte är förenligt med kollektivavtalet.

Vd:n för bussbolaget, Göran Mellström, säger till Kommunalarbetaren att de inte kommer att anpassa sig efter avtalet.

– Tyvärr förstår inte Kommunal bussbranschens villkor och vårt behov av flexibilitet. Det är en stor skillnad mot när vi förhandlade med Transport, säger han.

Enligt tidningen kan inte Kommunal agera i frågan så länge ingen medlem ber om hjälp. Nu arbetar kommunal för att få någon att ställa upp som kan visa upp sin lönespecifikation och arbetstidsschema.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu