Naturvårdsverket överväger flytt av ytterligare en varg
Naturvårdsverket överväger att flytta ytterligare en genetiskt värdefull varg från Gällivare i Norrbotten till Mellansverige. Orsaken är att vargen orsakar problem för Gällivare Sameby.
– Händelserna har gjort att det blev nödvändigt att flytta vargen. Vi flyttade en varg i början av mars och nu är det aktuellt igen, säger Helene Lindahl Vik, handläggare vid Naturvårdsverket, i ett uttalande.
Förra veckan bad Naturvårdsverket länsstyrelsen om förslag på var vargen kan sättas ut. De tittar just nu på ett antal platser i sydöstra Dalarna.
Vargen är en avkomma från en östlig varg som varit i Gävleborg sedan 2007. Enligt forskare vid Stockholms universitet är östliga vargar viktiga för att minska inavelsgraden och den platsen dit vargen flyttas kommer undantas från licensjakt.
