Fria Tidningen

Krav på att LRF ska vara fritt från vegetarianer

Lantbrukarnas riksförbunds lokalavdelning i Orsa har skrivit en motion till regionårsstämman att anställda och förtroendevalda inom LRF inte bör vara vegetarianer. Martin Moraeus, som har skrivit motionen, jämför LRF med svenska kyrkan och politiska partier och anser att de anställda ska dela organisationens värderingar. “Som medlem känns det väldigt konstigt att min medlemsavgift ska gå till att avlöna personer som tycker att det jag gör i min yrkesroll inte är moraliskt försvarbart.”, står det i motionen.

– Det är väl provokativt skrivet, men avsikten är att väcka debatt. För att vara anställd eller förtroendevald i en intresseorganisation bör man dela dess värderingar. Annars är inte organisationen trovärdig, säger Martin Moraeus till SR:s Dalanytt.

Enligt Miljöaktuellt anser LRF:s Dalastyrelse inte att de kan bestämma vilken kost anställda och förtroendevalda vill äta, utan att det är upp till var och en.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu