Fria Tidningen

Fel att alkotesta all bussbolagspersonal

Ett bussbolag som varje dag alkoholtestar all sin personal gör fel, konstaterar Datainspektionen efter att ha granskat bolagets rutiner. Endast förarna och den personal som är av ”direkt betydelse för det säkra framförandet av fordon” får kontrolleras utan sitt samtycke.

– Skyddet av den personliga integriteten väger tyngre än företagets intresse av att testa all personal, säger Lars Söderberg, jurist på Datainspektionen, i ett pressmeddelande.

Bussbolaget testar varje dag utandningsluften från förare, mekaniker och tjänstemän i ett så kallat alkoskåp. Innehåller utandningsluften mer än 0,2 promille alkohol underrättas driftsledningen. Anledningen till att all personal testas är, enligt bussbolaget, att fackförbundet Kommunal ansåg att det var ett rimligt krav att alla, av likabehandlingsskäl, skulle lämna utandningsprov.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu