Nätterapi för direkt drabbade och anhöriga
Patienter och anhöriga till personer med cancer och hjärtinfarkt löper större risk att drabbas av psykiska besvär. Dock saknas resurser för att ge dem det personliga stöd som behövs. Lösningen kan vara självhjälp via internet.
Nästa år startas ett antal studier på Uppsala universitet som hoppas kunna etablera ett sätt att ge stöd och kognitiv beteendeterapi, KBT, via internet. Studierna riktar sig till personer som har drabbats av cancer eller hjärtinfarkt – antingen själva eller hos någon närstående.
– Målet är en internetplattform där man ska ge stöd och psykisk behandling till patienter och anhöriga, säger Louise von Essen, professor vid Institutionen för folkhälso- och vårdvetenskap och programsamordnare för U-Care.
U-Care är ett av de program som har fått beviljat stöd genom regeringens satsning på strategisk forskning. Tanken med en självhjälpsplattform på nätet är att fler ska kunna få hjälp. Såsom behandlingen är i dag är det avhängigt vilken del av landet man bor i för att kunna få vård, menar Louise von Essen.
– Förhoppningen är att vi hjälper folk att må bättre, och sedan kan det bli fördelaktigt för samhället ur ett ekonomiskt perspektiv. Vi tror det kan leda till minskad sjukskrivning, mindre skolk och högre närvaro i skolan. Men vi ersätter ingen hjälp som finns i dag, det finns inga stora resurser i dag att ge den hjälp som behövs.
Enligt U-Care får nästan en tredjedel av dem som drabbas av cancer eller hjärtinfarkt psykiska problem i någon form. En studie från Lunds universitet som kom ifjol visade att andelen psykiatriska diagnoser ökade med två till tre gånger hos anhöriga till någon med cancer. Louise von Essen menar på att internetbaserad terapi ska kunna vara ett komplement till dagens behandling, och även om det kan vara önskvärt att träffa någon terapeut personligen är det tyvärr inte alltid möjligt.
– Man vet ganska mycket om depression och psykiska besvär, där man ser att det fungerar ganska bra med internetterapi. Sedan kan jag också tänka mig att det kanske är bättre med personliga möten, men de resurserna finns inte idag, säger Louise von Essen.
KBT-behandling kan användas för flera olika typer av psykiska besvär. Och den forskning som finns har än så länge visat goda resultat för nätbaserad behandling. Psykologen och psykoterapeuten Dan Katz, från Beteendeterapeutiska föreningen, tror också att det kan vara ett sätt att ge fler tillgång till behandling.
– Det har funnits flera studier som visar på att terapi via nätet fungerar bra eller nästan lika bra, men forskningsunderlaget är inte riktigt lika bra på det området.
U-Care är ett av programmen som skapats till följd av regeringens beslut 2008 att satsa på strategisk forskning inom områden som är relevanta för Sveriges tillväxt och konkurrenskraft.
Sammanlagt fick 43 så kallade forskningsmiljöer inom 20 områden beviljade stöd för sin forskning.
