Fria Tidningen

Trafikverket får extrapengar för nästa år

Redan i oktober larmade Trafikverket om att pengarna inte räcker till tågunderhållet. Under veckan tvingades över 1000 av SJ:s tågpassagerare evakueras till andra tåg på bara ett dygn. Efter de senaste dagarnas problem i tågtrafiken har regeringen sagt ja till att Trafikverket får använda en halv miljard extra till underhåll nästa år.

Till Sveriges radio Ekot säger Trafikverkets generaldirektör Gunnar Malm att pengarna kommer användas till exempelvis översyn av växlar och vissa signaler, samt att se till att kontaktledningar är i bra skick. Han menar att pengarna kommer ha effekt redan denna vinter.

– Det finns ju åtgärder redan nu som vi kan sätta igång med. Vi har saknat finansiering. Förhoppningsvis ska det här kunna påverka. Kanske inte de närmaste veckorna, men under den kallaste årstiden, säger han till Ekot.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu