Försvagat FN-stöd för hbt-personer
I förra veckan röstade FN:s generalförsamling igenom en ny resolution om att medlemsländerna ska se över alla utomrättsliga avrättningar, av en rad olika skäl. I början innehöll förslaget även sexuell läggning som ett skäl, men förra veckan togs det bort från förslaget.
– Det här ser jag som ett stort bakslag. Sedan 20 år tillbaka har vi sett en enormt positiv utveckling vad gäller hbt-personers rättigheter i Sverige och vi har också kommit framåt på EU-nivå. Men vi har fortfarande en lång resa kvar på global nivå och inom FN. Sverige kommer fortsätta arbeta aktivt för att driva hbt-frågorna på nationell och internationell nivå, säger statsrådet Erik Ullenhag, som ansvarar för hbt-frågor.
Initiativet till att ta bort referenserna till sexuell läggning gjordes av Organisation of the Islamic Conference som hade stöd av den afrikanska gruppen och Kuba och Sydafrika.
