Fria Tidningen

Nya bilder på grisfarm efter nedlagd förundersökning

Förra veckan kom besked om att förundersökningen mot grisfarmaren och före detta ordföranden i Swedish Meats läggs ner. Det var Djurrättsalliansen, som förra året smygfilmat på hans gård, som gjorde anmälan. Enligt kammaråklagaren gick det inte att bevisa att den misstänkte gjort sig skyldig till brott mot djurskyddslagen.

Nu har Djurrättsalliansen publicerat nytagna bilder från gården som de menar visar på samma ”misär” som tidigare. Bland annat visar bilderna gödselbetäckta boxar, sjuka och döda grisar och lite eller inget strömedel alls.

– Blackstaby är representativt för vad vi sett på andra farmer och det finns ingen anledning att tro att förhållandena förbättrats väsentligt på andra håll heller. När rättsystemet rättfärdigar djurplågeri är det upp till konsumenterna att ta ansvar och agera. Vi hoppas att många slutar äta kött för grisarnas skull, säger Djurrättsalliansens Malin Gustafsson i ett pressmeddelande.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2025 Fria.Nu