Ingen förundersökning mot Arkelsten
Det blir ingen förundersökning om mutbrott mot Moderaternas partisekreterare Sofia Arkelsten, enligt Svenska dagbladet. Överåklagare Gunnar Stetler vid Riksenheten mot korruption, menar att det inte finns någon orsak att anta att hon har begått brott som hör under allmänt åtal.
– Den andra frågan är om de får bjudas på studieresor. Där är svaret ja, om den är sakligt motiverad och inte innehåller för mycket nöjesinslag. Man kan säga att resorna ska vara korrekta men tråkiga. Och utifrån det material jag sett framkommer inget annat än att Arkelstens resor varit korrekta men tråkiga, säger Stetler till SvD.se.
Utredningen handlade bland annat om en bjudresa till Frankrike bekostad av oljebolaget Shell och att hon gratis haft tillgång till en BMW under sin tid som riksdagsledamot.
