Utarmningen av naturen fortsätter
Världsnaturfonden WWF:s senaste rapport om det globala konsumtionstrycket, Living Planet Report, visar att utarmningen av djur- och växtarter fortsätter i världen. Mänskligheten utnyttjar 50 procent mer naturresurser än vad planeten tål och om vi fortsätter i samma takt skulle det behövas två jordklot år 2030.
När det gäller förlusten av biologisk mångfald är fattigare länder i tropikerna särskilt drabbade medan läget ser bättre ut i den norra delen av världen. Enligt WWF kan det dels bero på att de rika länderna har större ekonomiska möjligheter att satsa på miljö- och naturvård dels på att vi importerar mycket varor och på det sättet exporterar vårt resursutnyttjande.
– Naturkrisen kan vi inte ”shoppa” oss fria från. Den utvecklade rika världen lever i en falsk trygghet med överdriven konsumtion och höga koldioxidutsläpp. 4,5 jordklot skulle behövas för att försörja en global befolkning som lever som en genomsnittsinvånare i dagens Förenade Arabemiraten eller i USA, säger Peter Westman, naturvårdschef på WWF, i ett pressmeddelande.
De länder som har de största ekologiska fotavtrycken är Qatar, USA, Belgien, Estland och Danmark. På 13:e plats hamnar Sverige och hälften av fotavtrycken beror på koldioxidutsläpp.