Katastrofval för FI
Så var då valet över och rösterna nästan färdigräknade. Resultatet i riksdagsvalet speglar även prognosen för Uppsala län i stort i de tre valen. M, MP och SD går framåt medan S och V i princip står stilla eller tappar något. FI liksom PP kom aldrig till start.
LENA CARLBERG •
Prognosen för valresultatet i länets kommuner liknar huvudsakligen landets i stort. Moderaterna går framåt i alla kommuner förutom Håbo medan Miljöpartiet flyttar fram sina positioner i sammanlagt fem av länets åtta kommuner, Enköping, Heby, Håbo, Tierp och Uppsala. Sverigedemokraterna tar sig in eller går framåt i sju av åtta kommuner, bara i Älvkarleby är deras två mandat sedan tidigare oförändrat.
Segerparaden för Socialdemokraterna uteblir även här, partiet backar eller har oförändrat antal mandat i de flesta kommunerna. Undantagen utgörs av Östhammar och Håbo där de ökar med ett respektive två mandat. Inte heller Vänsterpartiet gör något större väsen av sig, oförändrat antal mandat i sju kommuner medan de tappar ett mandat i Heby.
Piratpartiet lyckades inte ta sig in i något av länets kommunfullmäktiger. Även Feministiskt initiativ misslyckades med sina föresatser; att ge sig in på den kommunala politikerarenan i Uppsala genom att tangera röstresultatet från 2006.
Men med 1 448 röster slutar FI på ett resultat i närheten av 1,2 procent av rösterna i Uppsala kommun vilket dessvärre inte räckte på långt när. Ur ett riksperspektiv (partiet fick 0,4 procent av rösterna i riksdagsvalet) är siffran dock att betrakta som relativt hög. FI:s andranamn på kommunlistan Zakia Kahn är så klart besviken men har långt ifrån gett upp.
– Vi har inga planer på att ändra vår politik, som vi tycker är bra. Men nu har vi tid på oss att utveckla delar i vår politik som vi saknade tidigare.
Under onsdagskvällen hölls ett välbesökt medlemsmöte i Uppsala. Zakia Khan tror att volontärinsatserna under valarbetet ändå kan ha medfört, valresultatet till trots, att fler sökt sig till partiet.
– Vi pratade om hur vi nästan alla är nya inom politiken, hur vi kan jobba framåt och att det är svårt att nå ut om man saknar resurser. Just nu är det mycket jobb med våra antirasistiska nätverk och bland annat kampanjen för papperslösa kvinnor, Aint I a women.
FI har redan tidigare samarbetet med olika organisationer i kommunen och länet. Ingen människa är illegal, Uppsalabor mot rasism, Vänsterpartiet och Socialdemokraternas ungdomsförbund är några exempel.
– Vi kommer att forma riktiga grupper som kommer att bevaka olika områden såsom miljö, rasism och diskriminering. Till nästa val kommer vi att skriva ner och formulera ett bättre politik. Nu har vi ju fyra år på oss, konstaterar Zakia Kahn lite torrt.
VALDELTAGANDE I UPPSALA LÄN
Riksdagsvalet 2010, länet 85,75 % (att jämföras med 2006 då 82,87 % deltog). Högst valdeltagande i Knivsta med 88,33 % och lägst i Heby med 81,66 %.
Landstingsvalet 2010, 80,8 % (att jämföras med 2006 då 79,5 % deltog) Högst valdeltagande i mellersta distriktet med 81,2 % och lägst i det norra med 79,2 %.
Kommunvalet 2010, länet 81,1 % (saknas jämförbar siffra för 2006). Högst valdeltagande i Håbo med 82,9 % och lägst i Heby med 77,6 %.
