Monica Lann besvarar i dag Elisabeths Thuns senaste inlägg om jesuiternas historia med en slutrepli
Monica Lann besvarar i dag Elisabeths Thuns senaste inlägg om jesuiternas historia med en slutreplik. Härmed drar vi streck i debatten om den katolska kyrkan. Tidigare inlägg publicerades 28/4, 19/5, 12/6 och 25/6.
SLUTREPLIK Jesuiternas officiella namn är ”Jesu Sällskap”. om någon vill uppfatta detta som missvisande och ondskefullt, är det valfritt.
Ifall Himmler uppskattat de andliga övningarna av Ignatius av Loyola (jag har inte funnit något om det på nätet) så bevisar det absolut ingenting om dessa övningars ondska. Annars kunde man lika väl hävda att vegetarianismen är en illvillig idé med motiveringen att Hitler var vegetarian. Ingetdera påstående är det minsta logiskt.
Några jesuiter som skulle ha tagit barn från kvinnor har jag inte lyckats finna något spår av, trots idogt sökande och frågande. Jag tillåter mig därför att ifrågasätta påståendet. Jag har också svårt att förstå på vilket sätt jesuiterna skulle ha kunnat behandla katarerna illa, med tanke på att katarerna försvann på 1300-talet, medan jesuitorden grundades 1540!
Vad som däremot är fullständigt uppenbart, är att katolska kyrkan stundtals blir föremål för ett så blint hat att detta tar överhanden trots avsaknad av argument. När en diskussion nått dit, har den upphört att vara en diskussion.
