Fria Tidningen

Riksdagen enig om djursexförbud

Samtliga riksdagspartier ställer sig nu bakom ett förslag om att skärpa djurskyddslagen och kriminalisera sex med djur, enligt en enkät som tidningen Riksdag och Departement har gjort.

– Detta är jättebra, det har hänt en del sedan dessa frågor debatterades i riksdagen senast. Då var det flera som menade att dagens lagstiftning räcker. Men ska politikerna lyssna på opinionen måste de göra all form av djursex brottslig, säger Djurens rätts ordförande Camilla Björkbom till RoD.

Senast i januari 2011 ska utredningen om djurskyddslagen vara klar. I dag är det endast förbjudet att plåga djur, och vid sexuellt utnyttjande av djur kan plågan vara svår att bevisa.

Fakta: 

Läs mer hos Riksdag och Departement:

Bred
enighet om djursexförbud

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2025 Fria.Nu