FN vill stoppa kvicksilvret
Just nu pågår i Upplands Väsby det första av fem internationella möten om kvicksilver. Det är FN som nu vill ta fram globala regler för att förhindra utsläpp av kvicksilver.
Ulrika Sundbäck • [email protected]
På måndagen inleddes det första av fem globala förhandlingsmöten under FN:s ledning. Målet är att få till stånd en global kvicksilverkonvention till 2013. Denna gång står Sverige värd för mötet, som hålls i Upplands Väsby, och som samlar delegater från drygt 100 länder.
– Vi vill verkligen väcka världen för hur farligt kvicksilver är, säger miljöminister Andreas Carlgren (C).
I Sverige är kvicksilveranvändning förbjuden sedan den 1 juni 2009. Trots det ökar halten av kvicksilver i skogsmarkens översta lager med cirka 0,5 procent årligen. Det beror på att kvicksilvret förs med långväga lufttransporter från hela världen.
– Vi har gjort allt vi kan på nationellt plan för att förbjuda kvicksilver, säger Andreas Carlgren, som nu vill påverka resten av världen i samma riktning.
– Jag menar att EU har en enorm chans just nu att visa världen att det är möjligt att i ett av de största handelsområdena också få bort kvicksilveranvändningen.
Till att börja med vill miljöministern rikta in sig på produktion där kvicksilver används.
– Ett steg som skulle vara möjligt att genomföra redan nu är att ta bort amalgam, och ett annat är att föra in kvicksilver i EU:s kemikalielagstiftning Reach. Det skulle betyda att man behandlar kvicksilver som andra kemiska produkter och att det på sikt fasas ut.
Enligt Reach ska farliga kemikalier, där det är tekniskt och ekonomiskt möjligt, bytas ut mot mindre farliga.
En stor utsläppskälla av kvicksilver globalt är också koleldningen.
–Det kan vi inte lösa nu, där måste vi gå andra vägar. Det är där som klimatarbete är så viktigt, då kan vi också komma åt kvicksilvret, säger Andreas Carlgren.
Till mötet har även delegater från drygt 30 miljöorganisationer världen över kommit. Organisationerna har enats om ett antal kriterier för det globala avtalet, som att fasa ut kvicksilver ur gruvdrift och i produkter och processer. Kvicksilver används bland annat för att utvinna guld ur guldsand. Ett krav är också att de rika länderna ska bistå de fattiga med kompetens och resurser.
– Utan omedelbar koordinerad global handlingskraft finns det risk för att mängden kvicksilverkontaminerad fisk ökar och att antalet kvicksilverförgiftningar i utsatta samhällen ökar. Detta kan leda till känsligare samhällen i framtiden, säger professor Jamidu Katima, styrelseledamot i International POP:s Elimination Network, Tanzania, i ett uttalande.
Kvicksilver är ett av de allra farligaste miljögifterna, en tungmetall som inte kan brytas ner i naturen. Det anrikas i näringskedjan.
Foster och barn är särskilt utsatta. Utvecklingen av det centrala nervsystemet, immmunförsvar, fortplantning och njurfunktion påverkas. Personer vars kost består av en stor del fisk, skaldjur och marina däggdjur, som folkgrupper som lever isolerade på öar, är särskilt i riskutsatta.
Kvinnor som planerar att bli gravida, är gravida eller ammande bör inte äta till exempel abborre, gädda, gös, eller tonfisk mer än 2-3 gånger per år.
Kvicksilvret som sprids i Sverige kommer framför allt från batterier och ljuskällor. Lågenergilampor innehåller upp till 5 mg kvicksilver och lysrör upp till 10 mg.
Källa: Kemikalieinspektionen
