Så undviker du medioker festivalmat
Festivalmat kan bli mer än trista bönor på burk även för en vegan om man bara tänker till lite innan, skriver vår matskribent Björn Gadd.
Senast jag åkte på festival var 2004. Det var Roskilde och det regnade hela jävla tiden. Jag såg ett styck konsert med Steven Patrick Morrissey och resten av tiden satt jag under en presenning, surade och försökte dricka dålig varm öl. Till frukost lunch och middag åt vi smuligt danskt rågbröd med vegetarisk pastej och löjligt tjocka skivor gurka som vi täljt med det som fanns att tillgå.
Något som ytterliggare förgyllde min Roskilde-vistelse var att två bajspunkare stagedivade sönder mitt tält redan första dagen, så det blev till att sova i bilar och klämma in sig på trånga luftmadrasser hos ovilliga grannar resten av veckan.
Stämningen var minst sagt medioker som ni säkert förstår och jag är övertygad om att många av er som läser upplevt liknande. Ösregn, söndriga tält, ljummen öl och dåliga eller tom inställda akter är svårt att påverka. Men med lite planering och några futtiga kronor kan man faktiskt styra upp maten så att man får med sig något fint minne från festivalen. Befinner du precis som jag dig på Siesta!-festivalen i helgen så har du här den kompletta guiden till festivalmat!
På de flesta festivaler finns det hyfsad mat att köpa. Tänkte dela med mig av mina bästa och sämsta matupplevelser.
Satsa på:
- En riktig soppa – Emmabodafestivalen . Gulaschsoppa med sojafärs och linssoppa kan värma den frusnaste. Billigt och med bra vegetariskt utbud!
- Thaimat - Alla festivaler. Kör på nudlar eller ris med minivårrullar eller tofugryta. Grymt mättande och så får man i sig lite nyttigheter från alla födogrupper.
- Grillat – Siestafestivalen. Sist jag var här fanns både vegetariska grillspett och burgartallrikar. Funkar både som uppladdning och nattamat. Ofarligt, prisvärt och gott! Dessutom möjlighet att köpa kylda, starka drycker på samma ställe!
Undvik:
- Falafel i pitabröd - Roskildefestivalen. Tre minimala falafelbollar och 300 gram riven morot och vitkål plus vanlig vit salladsdressing för cirka 40 danska kronor. Ett hån både mot falafel och din tomma plånbok.
- Nachotallrik med salsa, jalapenos och guacamole – Hultsfredsfestivalen. Magen blir lätt lite kinkig på festival av ljummet maskrosvin och sangrian som tältgrannen tillagat i en liten babypool. Det är med andra ord dumt att chansa genom att slänga i sig chili och chips i mängder.
- Smålandsrulle – Emmabodafestivalen. Väldigt poppis bland landsortkidsen som ännu inte testat falafel från Malmö. På min första popfestival åt jag två rullar om dagen men när jag förstod att det var som en halv falafelrulle utan falafel för det dubbla priset så bytte jag favoritmat.
Läs Björns tips för hur du lagar egen festivalmat
Eller läs hans blogg:
Vegankrubb
Här är sommarens festivaler
