Fria Tidningen

Förebygg värk genom yoga på arbetsplatsen

Allt fler människor lider av arbetsrelaterad värk, en följd av att stillasittandet ökar på arbetsplatserna. Med kunskaper om ergonomi och några enkla yogaövningar slipper du värken och förebygger dessutom skador.

Vår fysik är inte gjord för att sitta stilla och arbeta länge i en och samma ställning. Att vi lätt utvecklar värk vid alltför statiskt kontorsarbete är därför inte något märkligt, även om det är irriterande och får oss att prestera sämre.

Symptom som ryggont och huvudvärk blir allt vanligare, och en undersökning som företaget Kairos Future gjort på uppdrag av Microsoft visar att var tredje svensk född på 80-talet har problem med spänd nacke. Tvärtemot vad som förväntades visade undersökningen att unga människor har mer ont än de äldre på kontoret, och att mindre än två av tio av 80-talisterna har fått hjälp med att ställa in sin arbetsplats efter personliga behov. Resultatet av undersökningen blev lite mindre förvånande då man tar i beaktande att 80-talisterna är den grupp som tillbringar mest tid framför datorn. Samtidigt kanske deras värk kan härledas till bristande kunskaper om ergonomi, det vill säga hur arbetsplatsen bör utformas för att de ska slippa värk.

Då det gäller utformandet av datorarbetsplatsen gäller regeln om att då arbetsuppgifterna inte tillåter variation måste bord och stolar göra detta. Ett höj- och sänkbart bord är därför att rekommendera, då belastningen på kroppen minskar vid stående. En annan viktig regel för att förebygga värk är att med jämna mellanrum ta korta pauser. Under dessa kan man med fördel passa på att utföra några yogaövningar.

Karin Afzelius, författare till boken Officeyoga och Må bra–mat som kom 2006 har 35 års erfarenhet av yoga. Hon tror att människor i dag tenderar att ha större obalans i psyket till följd av sina arbetsförhållanden – vilket påverkar kroppen negativt. Då kommer officeyogan väl till användning. Karin Afzelius förklarar hur de enkla övningarna ökar cirkulationen och rörligheten i lederna, liksom de stimulerar kroppens körtelverksamhet, såsom sköldkörteln och hypothalamus.

– De positiva resultaten uppnås genom att andning och rörelser synkroniseras, och på grund av att man blir medveten om andningen får man in mer livskraft, säger hon.

Karin Afzelius poängterar att yoga är en bra träningsform för kontorsanställda, då den utgår från ryggraden och dess påverkan på vårt nervsystem. Yogan förlänger därmed ryggraden och skapar utrymme mellan kotorna, vilket förebygger vanligt förekommande värk i axlar, nacke och rygg. Att inte fler utnyttjar denna träningsform tror hon beror på att svenskar är lite blyga och rädda för att göra bort sig, och att vi förknippar officeyoga med att ställa oss upp och vifta med armarna under arbetstid, något vi sällan vågar.

– Jag tror att många människor i dag är medvetna om hur de borde träna, men att verkligen göra något åt det är en annan sak. En av fördelarna med just officeyogan är dock att du inte behöver vara ombytt, och att du kan göra rörelserna precis var som helst, även sittandes på din kontorsstol, förklarar hon.

Fakta: 

Fakta: Yngre sitter längre vid datorn

Andel som sitter mer än sex timmar framför datorn varje dag:

40-talister: 29 procent

50-talister: 19 procent

60-talister: 28 procent

70-talister: cirka 50 procent

80-talister: cirka 50 procent

Andel som ofta har problem med spänd nacke:

40-talister: 19 procent

50-talister: 27 procent

60-talister: 26 procent

70-talister: 32 procent

80-talister: 37 procent

Källa: Kairos Future

Ergonomi är ett samlingsnamn som inkluderar alla de faktorer som påverkar oss då vi utför ett arbete eller en aktivitet och dess målsättningen är att utforma arbeten och saker som är anpassade för människor och mänskligt bruk.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Rökare kan nekas operation

Rökare löper 50 procent större risk att drabbas av komplikationer i samband med operationer än icke-rökare. Inom ortopedin pågår en debatt om att rökare borde nekas operation om de inte gör ett tillfälligt rökuppehåll. "Det öppnar för godtycke inom sjukvården", säger kritiker.

Fria Tidningen

Hunden – framtidens lyckopiller

Hundordinationer är på frammarsch inom svensk sjukvård. Vårdhundar fungerar som lyckopiller: de minskar behovet av psykofarmaka och lugnande medicin, och används framgångsrikt inom vård, skola och rehabilitering.

Fria Tidningen

Andningsövningar som ger dig mer energi

Även om du är otränad finns det enkla sätt att förbättra sin andning - och öka välbefinnandet. FRIA ger dig några tips på enkla och snabba övningar du lätt kan göra hemma.

Fria Tidningen

Andas djupare – lev längre

Andningen har mycket stor betydelse för vår hälsa. Genom att andas rätt kan vi förebygga både stress och sjukdomar och därigenom få ett längre och mer aktivt liv.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu