Fria Tidningen

Försvaret vill genomföra ny Natoövning

Försvaret och Nato planerar en samövning i Norrland i sommar, med ett 20-tal amerikanska stridsflygplan och närmare 250 amerikanska soldater.

Den 1 mars begärde Försvarsmakten tillstånd från regeringen att genomföra övningen. Regeringen kommer troligen att svara i början av april.

I somras hölls den omdebatterade övningen Loyal arrow, då förutom Sverige och USA nio andra EU-länder deltog.

Överstelöjtnant Klas Pettersson vid Försvarsmakten säger till tidningen riksdag och departement att han är osäker på om svenska och amerikanska styrkor har samövat bilateralt på svenskt territorium tidigare.

– Däremot har svensk militär övat på en amerikansk bas i England och deltagit två gånger på övningen Red flag i USA, säger han till RoD.

Under övningen planeras bland annat bombfällning av övningsammunition.

De rödgröna har deklarerat att de vid en valseger kommer att vara mer restriktiva med Natoövningar är dagens regering är.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu