Fria Tidningen

60 år och ung i sinnet

På torsdag öppnar 60-årsjubilerande Berlinale. Vår utsände Erik Persson rapporterar från en av de största publika filmfestivalerna i världen.

Den som besöker Berlin under någon av de kalla vintermånaderna kan lätt uppleva staden som grå, tråkig och blekfrusen. Perfekt då att en av världens största och viktigaste filmfestivaler går av stapeln i Berlin i februari varje år. Årets upplaga utgör den 60:e i ordningen och precis som filmfestivalerna i Venedig och Cannes har Berlinalen sin beskärda del av storfilmer och kända skådespelare.

I år är till exempel Roman Polanski och indieälsklingen Noam Baumbach med och tävlar med sina nya, stjärnfyllda alster The ghost writer respektive Greenberg. Invigningsfilm för hela festivalen och för huvudsektionen, där 20 filmer är med och tävlar om de åtrådda guld- och silverbjörnarna, är kinesiska Apart together av Wang Quan’an.

En av de filmer i denna sektion som säkert kommer att generera mycket snack i Berlin är den omtalade brittiske gatukonstnären Banksys Exit through the gift shop.

– Det är en film om en man som har försökt göra en film om mig, berättar Banksy i festivalens katalog.

Trots den stora uppmärksamhet som hans konst har fått har Banksy som bekant alltid försökt hålla sin identitet hemlig.

Vad gäller svenskt deltagande i Berlin får vi söka hittar vi i sektionen för ungdomsfilm Babak Najafis debutfilm Sebbe, som var med och tävlade på Göteborgs filmfestival. Och i kortfilmssektionen tävlar två svenska filmer: Ruben Östlunds Händelse vid bank, som visades före teaterföreställningen Gangs of Gothenburg på Backateatern i Göteborg i höstas, och Jonas Odells animerade Tussilago.

I motsats till Cannes filmfestival är inte Berlins uteslutande en intern angelägenhet för filmbransch och journalister, utan är även en av de största publika filmfestivalerna i världen, med omkring 270000 sålda biljetter.

Är man som besökare inte så intresserad av kändisar och större produktioner gäller det att kolla in sektionerna Forum och Panorama, där fokus ligger på oberoende filmare och konstnärliga experiment. Öppningsfilm i Panorama är till exempel den ryska filmen Veselchaki av Felix Mikhailov, där skildringen av en kabaré för transsexuella i Moskva visar upp bilden av ett allt mer homofobt ryskt samhälle.

Naturligtvis har festivalen under sina 60 år präglats av kalla kriget och att Berlin fram tills för 20 år sedan var en delad stad. Den första festivalen gick av stapeln 1951 under mottot ”Ett fönster mot den fria världen” och hade Alfred Hitchcocks Rebecca som öppningsfilm. Först 1974 var det möjligt för filmer producerade i Sovjetunionen att vara med och tävla i Berlin och året därpå visades för första gången en film producerad i Östtyskland.

Några av de mest intressanta filmerna som visats under festivalens historia är i år sammanställda i en retrospektiv av den tongivande amerikanske filmforskaren David Thompson. En ganska imponerande filmhistorisk odyssé, med allt från Jean-Luc Godards epokgörande Till sista andetaget och Antonionis Natten till modernare klassiker som Paul Thomas Andersons Magnolia.

Årets festival kommer även att märkas runt omkring i staden. Till exempel ska Brandenburger Tor i centrala Berlin kläs i en enorm biografridå gjord av gamla filmaffischer, dvd-skivor och annat filmrelaterat material.

Festivalen slår också ett slag för kvartersbiografen. Varje kväll rullas den röda mattan ut på en ny kvartersbiograf i sammanlagt tio av Berlins stadsdelar, från Zehlendorf i väst via Kreuzberg och Neukölln till Köpenick i det gamla Östberlin.

Just biografen som byggnad uppmärksammas också när festivalen ägnar en hel dag åt seminarier och föredrag av arkitekter, stadsplanerare och regissörer på temat ”biografens framtid”.

Elva dagar i Berlin med fokus på både ny och äldre film och på biografen som mötesplats i det urbana rummet, alltså.b

Fakta: 

• Internationale Filmfestspiele Berlin, Berlinale i folkmun, arrangeras sedan 1951 och är stadens största kulturella evenemang. Centrum för festivalen är sedan år 2000 Potsdamer Platz, med över 40 biografer.

• Programmet omfattar omkring 400 filmer, indelade i sju sektioner: Competition, Panorama, Forum, Generation, Perspektive Deutsches Kino, Berlinale Shorts och Retrospective.

• Årets festival pågår 11–21 februari och gästas av bland andra Roman Polanski, Wim Wenders, Tom Tykwer, Jeanne Moreau och Stephen Frears.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Staden mittpunkt för politisk kamp”

Kampen mot kapitalet måste föras i staden, inte i fabrikerna. Det är numera i städerna som ekonomiska värden skapas. Det menar urbanforskaren David Harvey som besökte Stockholm i förra veckan.

Fria Tidningen

Iransk storvinnare på Berlinalen

Mycket handlade om Iran på årets filmfestival i Berlin. Den iranske regissören Jafar Panahi, känd för bland annat Kvinnor offside, bjöds inför festivalen in till att sitta i juryn som delar ut festivalens stora priser. Men strax efter att Panahi bjudits in till Berlin fängslades han av den iranska regimen och förbjöds att under de kommande 20 åren göra nya filmer. Festivalen beslöt att låta Panahis stol i juryn stå tom och visade ett antal av regissörens filmer i en extrainsatt retrospektiv.

Fria Tidningen

Roadbook i queermiljö med magiska inslag

På det nystartade förlaget Charlie By Kabusa, som ger ut litteratur med Queer-, HBT- och genusinriktning, debuterar Hanna Wikman i dagarna med sin roman Lift. I romanen hämtar hon bitvis inspiration från beatlitteraturen, samtidigt som den överskrider många av genrens gränser. FRIA träffade henne på bokmässan, där hon bland annat framträdde tillsammans med Birgitta Stenberg för att prata om den moderna pikareskromanen.

Fria Tidningen

Bokprojekt får mothugg

Google vill digitalisera all världens böcker. Men vad händer om företaget säljs? En kritisk panel försökte ställa Google mot väggen under bokmässan förra veckan.

Fria Tidningen

Svenska framgångar i Berlin

Erik Persson summerar elva händelserika dagar på Berlinalen, där biografens framtid var ett av huvudämnena. Sverige tog hem två segrar: Ruben Östlunds Händelse vid bank och Babak Najafis långfilmsdebut Sebbe, en film med ett benhårt klassperspektiv.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu