Utredning av polisens agerande när 24-åringen dog återupptas
Polisens internutredare mörkade skador som den 24-årige man hade, som avled på grund av ett våldsamt polisingripande förra året. Det framgår av Ekots granskning av tidigare sekretessbelagda handlingar i fallet.
Polisen hade, i förundersökningen som offentliggjordes efter att den lades ner, strukit över uppgifter om ett stort antal blödningar på 24-åringens kropp, skador från batongslag och blödningar på ögonen orsakade av att polisen tryckt ner mannen på marken i ett grepp som förbjudits efter Osmo Vallos uppmärksammade dödsfall efter ett polisingripande 1995.
Ekot visar också att två av poliserna som varit närvarande vid ingripandet inte förhörts om händelsen.
Efter Ekots granskning av fallet har vice chefsåklagare Bo Lindgren beslutat att fallet ska tas upp igen. Han överlämnar det till en annan åklagare, vid riksenheten för polismål i Malmö.
