Flera protestaktioner under EU:s försvarsministermöte
Börja prata om fred istället för om krig, det är Ofogs inställning till EU:s försvarsministermöte som pågår i Eriksbergshallen just nu. Under måndagen anordnade nätverket en rad protestaktioner och fyra personer greps av polis.
Måndagen var den första dagen på EU:s försvarministrars tvådagarsmöte i Eriksbergshallen på Hisingen. Det antimilitaristiska nätverket Ofog var på plats på förmiddagen och försökte stoppa mötet genom att kedja fast sig i varandra i rör framför en ingång.
– Det var mest en symbolisk handling, säger Miahabo Berkelder, från Ofog. Vi vill störa mötet, de diskuterar krig och hur man kan bygga upp vapenindustrin och lägger massa pengar på det, som skulle kunna användas mycket bättre.
För att manifestera sina åsikter höll nätverket två protestaktioner i form av gatuteater på kajen vid Eriksberg. I teatern gick kostymklädda ministrar bärsärkagång och sköt civila medan de skanderade "fred och säkerhet". Det blev också quiz där svaret på frågor som "hur utrotar man analfabetismen" var "man går in på två tusen meters höjd med ett B52-plan och bombar".
Ofog presenterade även en alternativ dagordning till ministermötet, där exempelvis avslutning av pågående militära insatser och utveckla förmågan att hantera kriser var två punkter.
Mellan 30-40 personer samlades vid båda gatuteatrarna, varibland en del nyfikna boende i Eriksberg. Runt om fanns ungefär lika många poliser, både till fots, häst, i båtar och i hellikopter. Polisen på plats informerade aktivisterna om att teatern räknades som en allmän sammankomst och att det därför egentligen behövdes tillstånd. Eftersom något sådant inte fanns kunde aktionerna räknas som olagliga, men polisen hade inga planer på att stoppa dem.
– Det är väldigt lugnt, det finns inget hotbild, sa dialogpolisen Fredrik Dahlgren. Vi vet att Ofog inte är våldsamma. Ibland bryter de mot lagen, men de innebär ingen hotbild.
Polisen ingrep först när två personer hoppade i vattnet och simmade på det avspärrade området. Senare under kvällen fortsatte aktivisterna till Långedrag, där ministrarna skulle äta middag. Även där hoppade två personer i avspärrat vatten och greps. De fyra gripna fördes till Aminogatan för förhör, misstänkta för övertramp av myndighetsbud, men de släpptes direkt efter förhören.
Under dagen i dag, tisdag, fortsätter protesterna, bland annat genom gatuteater i Brunnsparken.
Läs fler artiklar om EU:s möten i Göteborg:
Mindre motstånd när EU håller möten i Göteborg igen
Sverige vill se utvecklat försvarsamarbete i EU
Hallå där Anders Svensson, EU-kritiker
300 demonstrerade mot EU:s möten i Göteborg