Synpunkten


Helena Looft • Författare och fristående krönikör för Fria Tidningar
Fria Tidningen

Sympati för Djävulen

Det har talats en del om psykvården den här våren. Om Anna Odells examensarbete på Konstfack, om psykiatern David Eberhards nya bok Ingen tar skit i de lättkränktas land och om Socialstyrelsens riktlinjer för kognitiv beteendeterapi. Och många tycker att psykvården måste förbättras. Men få vill ta reda på varför man blir sjuk. Hur man bär sig åt för att komma bakom symptomen. Se att det finns en människa med en historia där.

När jag ska skriva en krönika går jag omkring och känner efter, nosar runt och funderar på vad som för tillfället engagerar mig. Ibland kommer ämnet på direkten, ibland tar det lite längre tid. Så blev det den här gången, så i går kväll gick jag ut i köket, där mannen och dottern och katten höll till. Dottern, åtta år, kokade nudlar och mannen, trettioåtta år, satt vid bordet med ett papper framför sig. Katten, tre år, gick runt med en tratt på huvudet eftersom han har varit i slagsmål och såret måste få läkas i fred.

– Jag ska skriva en krönika, sa jag, men jag vet inte vad den ska handla om.

– Vad är en krönika? frågade dottern.

Jag förklarade så gott det gick: Man skriver i en tidning och tycker något och i bästa fall så får man pengar för det. Dottern var genast med på noterna, måttade en knapp decimeter mellan tumme och pekfinger och sa:

– Skriv en sådan här bit om dig själv, en sådan här bit om Sigge, en sådan här bit om mig och en sådan här bit om pappa. Lite fakta om oss. Det blir bra.

Enkelt, tänkte jag. Och varför inte? Jag undrade var dottern fått det där i från. Är det sådant man gör på lektionerna i skolan, mäter texter i längd så där? Säger läraren ”skriv så här mycket om påsklovet” kanske? Eller var det helt enkelt ett rättvist system för en familj? Alla får lika mycket utrymme, även katten. Men fakta? Vad är fakta när det gäller människor och djur? Ålder och matvanor och pälsfärg och intressen? Katten är snaggad och mannen är vit och brun. Eller om det är tvärtom. Dottern har i alla fall tofsar i håret. Mannen satt och ritade någon sorts figur.

– Vad föreställer det där då? frågade jag.

– Det här? sa mannen. Det är Djävulen. The Old Man. Han bara dök upp.

Han skrattade. Ja, inte Djävulen. Mannen, alltså.

– Nu står Old Man i farstun, sa dottern.

– Men han har ju fyra horn, sa jag.

– Nej, sa mannen, det där är öron. Så går det när man lyssnar för mycket på Morbid Angel. Då blir det så här.

– Hur lång tid tar det för mig att lära mig engelska, frågade dottern, om ni pratar engelska med mig varje dag?

– Ett halvår kanske, trodde mannen. Det går nog rätt så fort.

Dottern har en helt annan tidsuppfattning.

– Ett halvår?! sa hon upprört. Shit.

Och nu märker jag att det är svårt att veta vad och hur långt jag har skrivit och vilket stycke som handlar om vem. Folk och fä blandar gärna ihop sig. Det blir oredigt. Lite hur som helst. Dessutom skulle jag skriva om psykvården, faktiskt. Linda Skugge har ett recept på hur man blir en bra krönikör. Man ska vara privat och pinsam. Och iskall. Och inte ta åt sig av kritik. Och arbeta stenhårt och hålla deadlines. Det där med privat och deadline kommer åtminstone att funka här.

Men psykvården, var det. Hur knyter jag ihop den här säcken? Mannen, dottern, katten, Djävulen och jag. Jo: det är i familjen allting börjar. I samspelet mellan föräldrar och barn. Det är där det händer, det är dit man återvänder och det är där man först får syn på sig själv. Och om nu The Old Man en dag faktiskt står i farstun, då gäller det att inte bli alltför rädd. Då får man visa lite hövlighet och bjuda in honom på middag. Trots att han har bockfot och horn. Man får tänka på att hälften av hornen faktiskt är öron. Och att han kanske vill lyssna till det som inte sägs.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Synpunkten
:

Hösthyllning

Jag gillar hösten. Just nu sitter jag i mitt kök och ser solen lysa snett in genom fönstret; ljuset silas genom bladen på en stor alm som står utanför. Det blir fina, svajiga mönster på skåpluckor och kakel, bladskuggor som rör sig när vinden går i trädets grenar. Almens blad blir allt gulare. Jag har tagit in mina orkidéer från balkongen. Skymningen faller snabbare för varje dag. Jag tycker om gummistövlar, sockor, tjocka tröjor, paraplyer ... Ja, jag skulle kunna gå på i en lyrisk evighet om det här. Sommaren är alltid för kort, det vet ju alla. Men hösten är självklar, den bara är som den är. Det hör till att den ska vara mörk och kall och regnig och skiner solen någon dag så är det också helt okej. Hösten är vilsam och kräver ingen redovisning. Det är ingen som frågar: “Hur har hösten varit?” Och skulle någon ändå göra det mot all förmodan så kan man till exempel svara: “Tja, jag var förkyld.”

Fria Tidningen
Synpunkten
:

Att rädda livet på en katt

Jag har en katt som är sjuk. Mitt i sommaren, nu när det är som vackrast. När man ska njuta av värmen och naturen och resa bort. Då går jag runt och vallar en liten spinkig kisse. Jag följer med honom ut, för säkerhets skull. Han går själv. Eller, vi går tillsammans. Det behövs ingen sele; han är sällskaplig, precis som en hund. Vi tar små promenader runt huset, på gräset, i parken. Ett varv kring koloniområdet om han är pigg. Han ser tossig ut, för pälsen är bortrakad på frambenen och sidan. Han har legat inne och fått dropp på djursjukhus. För fjorton dagar sedan kom han hem. Veterinären var pessimistisk. Ingen vet hur länge han ska klara sig.

Fria Tidningen
Synpunkten
:

Rädda föräldrar och trotsiga barn

Jaha. Jag gjorde det igen. Hoppade in i en diskussion om barnuppfostran på nätet. Fast jag vet att det är ett hopplöst företag. Inte bara på nätet, förresten, det går lika dåligt att prata om sådant irl på kaféet, i vardagsrummet, var man än befinner sig. Jag vet inte hur många gånger jag har försökt och slagit huvudet i väggen, varför jag inte bara håller tyst. Kanske för att jag varenda gång blir så arg och engagerad, kanske för att jag en gång själv har varit ett missförstått och maktlöst barn. Kanske också för att jag vet att det finns så många som inte kan tala för sig, som aldrig kommer att kunna göra det om de inte får hjälp av någon som kan lyssna, tänka efter och se.

Fria Tidningen
Synpunkten
:

Något slags monster

Ibland känner jag mig som Lars Ulrich hela dagarna. Ni vet, Metallicas trummis i Some Kind of Monster när han blir arg. När han skriker Fuck!!! en centimeter från ansiktet på James Hetfield, som ett led i deras rock’n’roll-terapi. Lars är arg på James för att han vill bestämma hela tiden. James är ett kontrollfreak som inte släpper jobbet ifrån sig en sekund. Och meningen är väl att Lars ska få uttrycka sin ilska. James bara sitter där helt orörlig och tar emot.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu